Domů Nemoci Léky Amprilan

Amprilan

Amprilan je lék, který patří mezi ACE inhibitory. Tato skupina náleží k nejpředpisovabějším skupinám léků řešící vysoký krevní tlak. Jeho hlavní účinnou léčivou látkou je ramipril. Lék se podává samostatně, ale i v kombinaci s jinými léky.

Indikace Amprilanu

Amprilan se užívá k léčbě vysokého krevního tlaku, ke snížení rizika srdečního záchvatu a mozkové mrtvice, ke snížení rizika a zpomalení problémů spojených s ledvinami; k léčbě srdce. Používá se i v kombinaci s jinými léky, a to především diuretiky.

Princip fungování Amprilanu

Princip Amprilanu spočívá v tom, že zasahuje do metabolismu, v němž blokuje přeměnu angiotenzinu, což má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Mimo to mají pak také blahodárný vliv i na srdeční sval a na tkáň ledvin.

Kontraindikace

Samozřejmou kontraindikací je přecitlivělost na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Amprilan se nesmí užívat v případě, že máte angioedém v anamnéze. Lék se nesmí užívat v druhém a třetím trimestru těhotenství, během kojení, u závažné poruchy funkce ledvin, závažné poruchy jater.

Upozornění před užíváním

Před užitím přípravku nahlašte svému lékaři, jestliže máte problémy se srdcem, játry nebo ledvinami. Pokud jste měli průjem, zvraceli jste anebo chodíte na dialýzu. Jestli se léčíte na alergii. Pokud jste absolvovali anestezii, máte vysokou hladinu draslíku, v krvi anebo požíváte přípravky ke snížení hladiny sodíku v krvi. Pokud užíváte mTOR inhibitory, máte kolagenní onemocnění cév, k nimž patří sklerodermie nebo třeba lupus erythematodes.

Lék není určen dětem do 18 let.

Interakce

  • Soli draslíku, heparin a diuretika mohou společně s amprilanem způsobit vysokou hladinu sodíku.
  • Pacienti, kteří zároveň užívají i kotrimoxazol jsou rovněž více ohroženi vysokou hladinou draslíku.
  • Léky snižující krevní tlak a další podobné léky mohou být spojeny se zvýšeným rizikem vzniku nízkého tlaku.
  • Účinek léku může být zeslaben hydrochlorthiazidem.
  • Spolu s léky na cukrovku může vzniknout hypoglykémie.
  • Lidé užívající kortikosteroidy jsou více ohroženi nízkou hladinou draslíku a sodíku.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším účinkům užívání je nízký krevní tlak a odvodnění. Kromě toho pak lék může vyvolat suchý kašel, zhoršit se může i metabolismus glukózy a lipidů i kyseliny močové. K závažným vedlejším účinkům náleží angioedém, anafylaktická reakce, poruchy funkce ledvin nebo jater, zánětem slinivky a kožními reakcemi.

Dávkování

Dávkování je určeno podle individuálních potřeb pacienta. Začíná se však obvykle na té nejnižší dávce a v případě potřeby se dávka postupně navyšuje. Maximální denní dávka se pohybuje na 10 mg amiprilu a 25 mg hydrochlorothiazidu za den. V případě užívání diuretik je nutno být na pozoru, protože může vzniknout nízký krevní tlak.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here