Domů Nemoci Příznaky Asymptomatický pacient

Asymptomatický pacient

1660

V medicíně je asymptomatické onemocnění mohou být v rámci diagnostiky velkým neštěstím. Je to totiž doba, kdy nemocný sice je nemocen, ale netrápí ho žádné zjevné problémy. Nemoc se tak navenek nikterak neprojevuje. Nemocný si jí vůbec nemusí povšimnout anebo pokud je nemoc odhalena a je bez příznaků, je podceňována a bagatelizována, jak nemocným, okolím, tak i lékařem.

Nutno poznamenat, že i asymptomatický pacient nějaké ty příznaky i teoreticky mít může, ty však nejsou nikterak zřetelné a často se jeví jako banální, a to natolik, že se jimi mnohdy člověk ani lékař s nějakým zdravotním problémem nespojují. To je však nebezpečné. Takové nemoci pak obvykle probíhají dlouho tiše, skrytě a pak náhle, nečekaně udeří, a to tedy pořádně.

Proč je asymptomatický průběh nebezpečný?

Znát diagnózu, byť nejsou žádné problémy je důležité. I když je pacient asymptomatický, neměl být jeho stav podceňován. Důležité také je, aby i přes tuto skutečnost byla stanovena skutečná diagnóza. Je tomu tak proto, že pokud je to možné, nemoc vyřešíme ještě dříve, než dojde ke komplikacím a rozjetím choroby na plno. Dobré je to i proto, že nemoc můžeme předčasně zaléčit anebo ji alespoň sledovat a podchytit včas její zhoršení. Vědět o tomto stavu je důležité, protože s preventivními opatřeními můžete zabránit vzniku onemocnění. Stav, který je spojen asymptomaticky s jednou chorobou, může vyvolat další onemocnění. Může se jednat i o infekci, kterou bez vědomí může roznášet dál. Povědomí o chorobě nejen zamezí jejímu zhoršení, umožní její vyléčení, ale také zabrání i dalšímu šíření.

Příklad asymptomatického onemocnění

Takovým předpisovým příkladem asyptomatického onemocnění je nákaza cytomegalovirem, druhem viru herpes, o němž většina z nás nemá ani tušení. A přitom se ví, že se jím již 1% nakazí při narození. Je to však právě tento virus, který v průběhu řady let, a to až u 25% případů, se pak objeví jako roztroušená skleróza (kdy po letech bezpříznakového působení v těle vyvolá zcela jiné onemocnění, které již příznaky má a ona nemoc je příznakem nákazy cytomegalovirem). Tato skutečnost pak byla často odhalena náhodně po úmrtí nemocného, když byla provedena pitva anebo při řešení jiných nemocí.

O průběhu onemocnění u asymptomatického onemocnění

Na onemocnění se kolikrát přišlo zcela náhodně. Samy o sobě totiž díky bez příznakovosti nemusí být objeveny. Odhalí je nejčastěji rentgen nebo třeba odběr krve či jiné vyšetření.

Nemoci, které často probíhají bez příznaků

Existuje poměrně dost chorob, pro něž je dlouhá bezpříznakovost typická. Nemůžeme vyjmenovat všechny, ale zmínit můžeme ty nejčastější a nejznámější takové choroby:
Jde například o osteoporózu, plicní kontuzi, preklampsii, infarkt sleziny, cukrovku druhého typu, celiakii, srdeční choroby, chronickou leukémii, ischemickou chorobu srdeční, vysoký krevní tlak, snížená funkce štítné žlázy, prolaps mitrální chlopně, Wilsonova choroba, myelolipom, hyperlipodémie, zvýšená funkce štítné žlázy, Lesch-Nyhanův syndrom a mnoho dalších.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here