Domů Nemoci Léky Avamys

Avamys

1788

Avamys je moderním lékem, který je předpisován hlavně u zánětů nosních dutin. Jeho účinnou složkou je flutikason, což je kortikosteroid. Tento lék není volně prodejný a ponejvíce jej předpisují v ordinacích alergo-imunologických a také otorinolaryngických (tedy na ORL).

Lék na trh vyslala farmaceutická firma GlaxoSmithKline. Prodáván je po celém světě jako Veramyst a Flonase Sensimist ve Spojených státech amerických, Allermist v Japonsku a jako v Avamys v Evropě, Austrálii, Kanadě, Jižní Africe, Jižní Americe a Mexiku.

Vedle čisté verze je účinná látka flutikason furoát někdy kombinován s vilanterolem. Tehdy však již nejde o Avamys, ale o další lék, který se užívá k udržovací léčbě nemocných s chronickou obstrukcí dýchacích cest a u nemocných s chronickou bronchitidou a emfyzémem. Od roku 2015 e rovněž užívá i k léčbě astmatu.

Užívání léku Avamys

Samotný lék Avamys je velmi účinným kortikosteroidem se silnou protizánětlivou aktivitou, který je indikován u diagnóz akutní zánět nosních dutin, které způsobila rýma (především alergického charakteru). Dále je vhodným prostředkem k léčbě chronického zánětu dutin, případně i chronické rýmy, sezónní alergické rýmy nebo trvalé alergické rýmy. Lékař pak rovněž lék může naordinovat u bronchiálního astmatu anebo chronického obstrukčního onemocnění.

Mechanismus účinku Avamysu

Přesný mechanismus, jak tento lék ovlivňuje příznaky rýmy není znám. Prokázalo se však, že působí na žírné buňky, eosinofily, neutrofily, makrofágy i lymfocyty a dále pak i na mediátory, což jsou histaminy, leukotrieny, cytokiny a eikosanoidy. Všechmy tyto prvci se zapojují do zánětu. Lék aktivuje protizánětlivé faktory. Zjistilo se i to, že lék zvyšuje propustnost dýchacích cest, což znamená, že usnadňuje dýchání. Lék Avamys je navíc podle zjištění mnohem účinnější než léky s jinou účinnou složkou, jako dexamethason nebo flutikazon propionát. Jeho účinek je rovněž také mnohem delší. To umožňuje lék dávkovat pouze jednou denně, a to bez vlivu na srdce, hypotalamus, hypofýzu nebo nadledviny.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinků patří bolest hlavy, krvácení z nosu, bolest zad, kašel, bolest v oblast nosohltanu. Vyskytnout se mohou nosní vředy nebo horečka.

Lék není vhodné užívat

Avamys není vhodné užívat v případě alergii na lék, u problémů s játry. Lék není vhodné dávat dětem mladším 6 let.

Upozornění při užívání tohoto léku

  • Při dlouhodobém užívání Avamysu u dětí hrozí, že dojde ke zpomalení růstu. Je proto nezbytné u dětí dávat co nejnižší dávku a sledovat růst dítěte.
  • Dalším úskalím užívání tohoto léku je zvýšené riziko vzniku glaukomu.

Jak se užívá Avamys

Avamys se užívá jednou denně, ideálně ve stejnou dobu v dávce dvou střiků. Dětem do 12 let se aplikuje pouze jeden vstřik do každé nosní dírky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here