Domů Nemoci Kůže Basaliom

Basaliom

Vůbec tím nejčastějším kožním nádorem je basaliom. Jde o basocelulární karcinom, který je možné chirurgicky odstranit. Nádor vychází s normálních buněk kůže a i když je to zhoubný nádor, který jen zřídka metastazuje nebo usmrcuje. Jde o ten typ nádoru, jenž však značně znetvořuje a působí destrukčně na okolní tkáň. Ve většině případů (až z 80%) se vyskytuje na hlavě a krku. Výskyt tohoto nádoru v posledních letech poměrně stoupá.

Příčiny vzniku Basaliomu

Basaliom vzniká po dlouhodobém vystavování se slunečnímu záření. Riziko vzniku přitom stoupá s věkem, svůj vliv má i genetika a také i typ (světlovlasí, světlá kůže, světlé oči). Basaliom dále může vzniknout i u lidí, jejichž kůže přichází do styku s arzénem.

Co je to basaliom

Basaliom vzniká z bazálních buněk kůže a pochvy vlasového folikulu. Agresivně působící basaliom může růst do okolní tkáně a nebezpečný je, když dosáhne na chrupavku a kost. Nicméně k tomu obvykle nedochází. Jde o nejméně metastazující nádor. I přesto se však jedná všeobecně o nejfrekventovanější zhoubný nádor v celé Evropě. Výskyt tohoto nádoru roste s věkem. Nejčastějším věkem vzniku je ten okolo 60.

Druhy basaliomu

Vzhledem k tomu, že basaliom má různou podobu, může se jednat hned o několik různých typů basaliomu – nodulární (čili uzlíkovitý), cystický, jizevnatý, infiltrativní, mikronodulární, superfasciální, pigmentový, hlodavý vřed, polypoidní, pórovitý, aberantní nebo Pinkusův fibroepiteliom.

Vzhled a symptomy basaliomu

Projevy basaliomu jsou různé, protože mohou mít různou podobu. Nejčastěji jde však o uzlíky, skvrny a jizvy. Jizevnatý basaliom je celkem záludný a je problém jej odhalit. Basaliom v pokročilé fázi pak vytváří vředy, které krvácí a mokvají.

Diagnostika

Pro diagnostiku je nutné navštívit dermatologa, který dokáže basaliom rozeznat poměrně brzy. Odborník je obvykle schopen rozeznat je pouhým okem. Užít k tomu může i mikroskop s velkým rozlišení. Diagnózu mu pomůže potvrdit biopsie kůže. U basaliomu v pokročilé fázi je možné užít i magnetickou rezonance a CT.

Léčba basaliomu

Basaliom je možno řešit hned několika způsoby. Existují velmi účinné imunologické terapeutické masti, jejichž sloučenina stimuluje imunitní systém pokožky, aby se sama nádoru postavila a zlikvidovala. V době, kdy se aplikuje tato mast je možno užít i fotodynamickou terapii, k níž se užívá speciální lampa, která ozařuje poškozenou oblast a podporuje rozpad nemocných buněk. Tvoří nejprve kůru pro zdravou kůži, která roste pod nimi. K dalším pomocným léčebným metodám pak patří lokalizovaná chemoterapie, která se provádí za užití speciálních mastí. Nevýhodou této léčby je to, že se jen těžko ověřuje zda léčba je zcela účinná, jestli je zcela odstraněn. K dalším metodám léčby je radioterapie, kryoterapie a chirurgické odstranění.

Prognóza léčby

Prognóza léčby je velmi dobrá. Netvoří se z něj sekundární nádory. Bohužel se tento typ rád vrací, a to nejvíce do dvou let po léčbě, a proto zde dochází k reoperacím. Lidé s basaliomem spadají do skupiny se zvýšeným rizikem onemocněním spinaliomem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here