Domů Nemoci Léky Berodual

Berodual

1099

Dá se říci, že Berodual je tak trochu vylepšený Atrovent, avšak kromě ipratropia bromidu, který má pouze Atrovent, obsahuje ještě fenoterol. Fenoterol je sympatomimetické beta agonista, který je znám i jako Berotec. Obě tyto látky mají různé mechanismy účinku, i když dosahují podobného efektu. Oba nakonec působí na hladkou svalovinu průdušek, kterou uvolňují a rozšiřují. Oba existují v samostatné formě a užívají se při léčbě astmatu, když se zkombinují do jednoho léku, vzniká Berodual N.

Indikace Berodualu

Berodual se užívá k roztažení průdušek v rámci prevence a léčbě příznaků chronické bronchiální obstrukce spojené s vratným zúžením dýchacích cest. Může k tomu dojít k bronchiálnímu astmatu, chronické plicní obstrukci, emfyzému apod.

Jak funguje ipratropium bromid

Ipratropium působí na místní stažené hladké svalstvo průdušek díky tlumivému účinku na cholinergní nervový systém.

Jak funguje fenoterol hydrobromid

Fenoterol působí na beta2-receptory, čímž vyvolává účinné roztažení průdušek.

Obě látky dohromady se pak ve svém účinku doplňují a jsou mnohem efektivnější než samostatně. Jejich výsledkem je pak úplné odstranění stažené průduškové svaloviny. Při astmatickém záchvatu tak účinkuje velmi rychle po podání léku.

Na co si při užívání Berodualu dát pozor

Lék se nesmí užívat tehdy, kdy máte na některou z jeho složek alergii. Nesmí se užívat ani při zvláštní formě onemocnění srdečního svalu – hypertrofickou obstrukční kardiomyopatií. Pokud trpíte zrychlenou a nepravidelnou srdeční tachyarytmií.

Kdy není vhodné Berodual užívat

  • Dejte si pozor, pokud se objeví náhlé a rychle se zhoršující obtíže při dýchání a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Buďte na pozoru i tehdy, pokud jste cukrovkář, nedávno jste prodělali infarkt myokardu, trápí vás onemocnění srdce a cév, pokud vás trápí závažné srdeční onemocnění, bolest na hrudi.
  • Pakliže se objeví poruchy vidění. ihned vyhledejte očního lékaře.
  • Lék není vhodný ani tam, kde se objeví feochromocytom (jeden typ nádoru nadledvin).
  • Lék není vhodné užívat při zvýšené funkci štítné žlázy.
  • Nesmí se užívat ani při hrozbě vzniku zeleného zákalu, u obstrukce hrdla močového měchýře, zvětšené prostaty, cystické fibrózy.
  • Tam, kde dojde ke ztrátě chuti k jídlu, může dojít k zácpě, zadržování vody, otokům, nepravidelnému tepu, svalové slabosti a snížení hladiny draslíku, a to zvlášť u těžkého astmatu anebo pokud ještě k tomu užíváte syntofilin a kortikosteroidy nebo diuretika.
  • V kombinaci s jinými selektivními beta2-agonistů a anticholirgeni (léky na rozšíření plic), musí být pod přísným lékařským dohledem.
  • Přípravek se neužívá pravidelně.
  • Pozor si dejte na kopřivku, otok jazyka, vyrážku, bronchospasmus, otok úst a dýchacích cest nebo anafylaxi.

Interakce

Výskyt nežádoucích účinků se zvyšuje, když lék užíváte spolu se syntofylinem a dalšími léky, které odstraňují stažení průduškového svalstva. Účinek Berodualu se snižuje při užívání některých léků na snížení krevního tlaku. Snížená hladina draslíku může být vyvolána zvýšeným podáváním kortikosteroidů, diuretik, a dalších léků. Zvýšená opatrnost je nutná hlavně u nemocných s těžkou neprůchodností dýchacích cest. Snížená hladina draslíku spol s nedostatkem kyslíku v organismu, zvyšuje riziko vzniku poruch srdečního rytmu u nemocných léčených digoxinem. Některé léky pak mohou účinky zvyšovat, a to hlavně anestetika.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here