Domů Nemoci Léky Betaserc

Betaserc

1866

Pod označením Betaserc najdete lék s účinnou látkou Betahistini dihydrochloridum. Lék je podávám proti závratím. Má řešit také poruchy rovnováhy. Vše, co je spojeno s Meniérovou chorobou. Kromě toho pak řeší šelest v uších zvaný tinitus, nevolnost a zvracení. Poprvé byl v Evropě uveden na trh již v roce 1970.

Betaserc je předpisován především neurology u starších pacientů. Zde se objevuje velmi běžně.

Co je Betaserc?

Betaserc je analogem histaminu. Má vliv na drobné cévy ve vnitřním uchu, kde se nachází ústrojí sluchu a rovnováhy a pohybu. Snaží se o uvolnění svaloviny a zlepšení průtoku krve cévami, aby došlo k lepšímu prokrvení vnitřního ucha.

Kontraindikace

  • Betaserc nemohou užívat lidé, kteří jsou přecitlivělí na jakoukoli látku, jakou lék obsahuje. Nesmí se užívat ani tehdy, pokud máte nádor nadledvin zvaný feochromocytom.
  • Zvláštní opatrnosti je zapotřebí pokud jste někdy měli žaludeční vřed anebo jestliže máte astma.
  • Lék není určen pro děti do 18 let.
  • Lék není vhodné užívat v průběhu těhotenství a kojení.

Interakce

  • Kvůli riziku vzájemného působení léků, informujte vždy předem daného lékaře o tom, co všechno užíváte, byť by šlo o vitamíny nebo o potravinové doplňky.
  • Antihistaminika snižují účinek Betasercu. Stejně jako Betaserc snižuje účinek antihistaminik.
  • Podobně jako s antihistaminiky je to i s inhibitory monoaminooxidázy zvané IMAO.

Nežádoucí účinky

Jsou jen výjimečné. Vzácně se objeví alergické reakce a trávicí obtíže. Objevit se však může červená nebo hrudkovitá kožní vyrážka nebo zanícená svědivá kůže. Objevuje i otok obličeje, rtů, jazyka anebo krku. Hrozí i pokles krevního tlaku, ztráta vědomí a obtížné dýchání. Výjimečná není ani bolest hlavy. Pokud se objeví nežádoucí účinky, sdělte to svému lékaři.

Jak se Betaserc užívá

Betaserc vždy užívejte podle ordinace lékaře. Tablety vždy zapíjejte dostatečným množstvím vody. Užívat jej můžete s jídlem, ale i bez něj. Pak však může působit zažívací potíže. Obvykle se užívá 3x denně v dávce 8-24 miligramů. Maximální dávka však může být až trojnásobná. Lék se užívá dlouhodobě. Efekt se může projevit až po dlouhé době. Balení obsahuje 60 tablet s rýhou uprostřed, která umožňuje tabletu půlit. Tablety jsou baleny do blistrů a dále pak krabičky. Lék uchovávejte v původní krabičce, v suchu, tmě a pokojové teplotě. Vždy z dosahu dětí. Léky s prošlou expirací již neužívejte, nevyhazujte je, ale vždy vraťte zpět do lékárny.

Nové poznatky – co jste možná nevěděli

Podle nových vědeckých výzkumů v roce 2011 vyšlo prohlášení, že neexistují dostatečné důkazy k tomu, že Betaserc efektivně účinkuje na Meniérovu chorobu. Většina příznaků odhalila, že snižuje závratě a v menší míře i třes, avšak nikoli projevy Meniérovy choroby.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here