Domů Nemoci Kůže Boláky ve vlasech

Boláky ve vlasech

2751

Boláky ve vlasech nejsou nic jiného než furunkly, nebo česky zvané nežidy. Jde o bakteriální infekci kůže, která je ponejvíce způsobena pyogenními bakteriemi, tedy stafylokokem nebo streptokokem.Taková infekce postihuje určitou oblast, proniká povrchem až do podkožního vaziva a i když jde o akutní onemocnění, rádo se vrací.

Projevem zánětu je nežid, čili vřídek, který vzniká v místě vlasu. Ten se postupně zvětšuje a mění barvu. Z původního zarudnutí se nakonec stává vřed se žlutým strupem na povrchu. Bolák se plní hnisem, odumřelými bílými krvinkami a bakteriemi. někdy je infekce rozsáhlá a neobjeví se pouze jeden bolák, ale hned více boláků na jednom místě a pak se jim odborně říká karbunkl.

Příčiny vzniku

Za vznikem stojí to, že bakterie, které se běžně vyskytují na povrchu kůže, se dostanou tam, kam nemají. Když je kupříkladu celistvost kůže narušena anebo pokud se dostanou do vlasového váčku. Pakliže je organismus oslaben, situace je ještě více ulehčena.

Příznaky boláků

Mít boláky ve vlasech není nic příjemného. Boláky pekelně bolí, svědí a mohou i pulzovat

Kdo na onemocnění trpí

Boláky ve vlasech mají nejčastěji muži. Snáze vznikají u cukrovkářů, podvyživených lidí, chudokrevných a lidí s poruchou imunity. Velmi ohroženou skupinou jsou pak narkomani. významný vliv má i hygiena. Sklon k nim mají i obézní jedinci. Rizikoví jsou i lidé, kteří užívají léky na potlačení své imunity.

Rizika boláků ve vlasech

Nepodceňujte boláky ve vlasech,protože pokud odtud bakterie proniknou do organismu, mohou se dostat kamkoli a infikovat jakýkoliv orgán. To pak může způsobit závažné onemocnění, jako třeba zánět srdeční blány, zánět pohrudniční dutiny, záněty kloubů nebo infekce. To, že se infekt dostal do organismu se projeví zvýšenou teplotou, zduřenými mízními uzlinami a větším zarudnutím místa.

Co dělat s furunklem?

Pozor, rozhodně není doporučováno domácí vymačkávání. Nejde o klasický vřídek, navíc vymačkáváním dochází k dalšímu šíření infekce, což zhoršuje stav. Nejlepším řešením je nechat dozrát furunkl do té fáze, kdy praskne sám. Urychlit to můžete s pomocí teplých obkladů. Po jeho prasknutí oblast omyjte, vydezinfikujte. Pozor, hnis je velmi infekční, takže se vyvarujte přímému kontaktu. Pokud k prasknutí nedojde do několika dnů, nehojí se, navštivte lékaře. Ten vám pak předepíše antibiotika a může dospět i k rozhodnutí, že furunkl bude muset odstranit chirurgickou cestou. Každý takový bolák se bohužel hojí jizvou.

Prevence

Velmi důležitou prevencí je u furunklů hygiena. Pomoci také může pestrá a vyvážená strava, pohyb a nekouření, dostatečný příjem vitamínů. Při mytí hlavy pokožku nikdy nedrápejte. A pokud dojde k poškození, tak místo omyjte a ošetřete dezinfekcí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here