Domů Nemoci Příznaky Bolest bránice

Bolest bránice

2604

Bránice od sebe odděluje dutinu hrudní a břišní. Je to ale také hlavní dýchací sval. Skrz bránici prochází jícen, aorta a dolní dutá žíla. Přes tento vstup může část žaludku proklouznout do hrudní dutiny, kde pak vytvoří brániční kýlu. Ta pak může vyvolat velmi nepříjemnou bolest bránice.

I když za bolestí bránice stojí brániční kýla nejčastěji, bolest může způsobit i zánět pohrudnice, úrazy, nádorové onemocnění nebo plicní embolie. Bolest bránice mohou vyvolávat rovněž i bolesti v horní oblasti břicha. Ty často vystřelují k lopatkám a jsou spojeny se zánětem žlučníku anebo žlučovými kameny. Nejde však o častý příznak.Mnohem častější je virová infekce spojená s virem Coxsackie, který napadá především bránici a jeho zánět může doprovázet i zánět pohrudnice. Nemoci se říká Bornholmská nemoc a vyléčí se nakonec sama. A další nepříjemnou příčinou bolesti bránice je škytavka. I když je bránice uložena hluboko v těle, cítíme její bolest. Bolest se přitom nemusí objevit v oblasti dolních žeber, ale vystřelovat může i do rameně.

Příčiny vzniku brániční kýly

Výskyt brániční kýly je spojen s věkem, i když může jít i o vrozenou záležitost. Někdy se objevuje tam, kde je zvětšené srdce. V případě masivních vývojových vad však jde často o situaci, která není slučitelná s životem. Brániční kýlu je možno rozdělit na tři typy – skluznou, paraesofageální a smíšenou. 90% kýl tvoří ta skluzná. Tedy ta, kdy se horní část žaludku dostane do hrudní dutiny. 90% postižených nemá žádné příznaky, ti ostatní si pak stěžují vedle bolesti stav doprovází i další nepříjemné příznaky, k nimž patří i návrat žaludeční šťávy zpět do jícnu a pálení žáhy, tlak na hrudi a kyselost v ústech.

Paraesofageální kýla

Kýla, kdy se nad bránici vysouvá mnohem větší část žaludku až v extrémních případech se do hrudní dutiny přesouvá celý žaludek. Zde už jsou příznaky víc než zřetelné. Objevuje se reflux a tlak na hrudi při příjmu potravy.

Smíšený typ kýly

Otvorem v bránici do hrudníku vstupuje nejen žaludek, ale i další orgány jako tlusté střevo nebo slezina. U kýly hrozí uskřinutí žaludku, porucha postupu potravy, tvorba ranek a vřed, krvácení a chudokrevnost.

Diagnostika

K odhalení stavu slouží kontrastní rtg, kde je zobrazena přesná poloha jícnu a žaludku. Pomoci může i endoskopické vyšetření.

Léčba

U skluzné kýly je možné užívat léky snižující množství kyseliny produkované žaludkem. Pomoci mohou i léky zvyšují stah dolního jícnového svěrače a léky neutralizující kyselý žaludeční obsah. Vhodné také je, aby nemocní jedli menší porce, lůžko měli nakloněné lehce nohama dolů a v těch nejtěžších případech je na zvážení, zda chirurgicky otvor v bránici nezrekonstruovat. Nicméně takový zákrok nemusí vždy nemocnému přinést úlevu. Pokud je bránice oslabená, kýla se časem zase obnoví. Paraezofagiální kýlu je nutno řešit chirurgicky v bezpříznakovém období jako prevence vzniku pozdějších komplikací.

1 komentář

 1. Dobrý den
  Už 4 měsíce se trápím,nemohu se běžně zhluboka nadechnout,hrozně mě bolí zespodu žebra
  a mám pocit tlaku -obruče pod prsy,omezuje mě to v pohybu,práci.
  Úleva je v leže na zádech.Prošla jsem plícním,kde je vše v pořádku,gastro-není vřed ani reflux jícnu
  Dle snímku z CT mám zvýšenou bránici,pravou stranu hodně ,ale neví se,co to způsobuje a neřeší se to.Vyšetření krve nyní v pořádku,dříve jsem měla vysoké DDimetry-embolie plic vyloučena.
  Prosím,co mám dělat,tohle není život – mám 60 let-

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here