Domů Nemoci Příznaky Bolest čelistního kloubu

Bolest čelistního kloubu

588

Čelistní nebo také temporomandibulární kloub představuje jeden z nejsložitějších kloubů, jaké v lidském těle máme. Kloub tvoří mezi kloubní výběžek dolní čelisti s kloubní jamkou na spánkové kosti, kde se nachází i kloubní diskus. Bolest tohoto kloubu může být způsobena vrozenými vadamii, vývojovými poruchami, záněty, dysfunkčním algickým syndromem, ztuhnutím kloubu anebo kontrakturami.

Projevy bolesti čelistního kloubu

Bolest tohoto kloubu může mít různou podobu. Bolest můžete cítit už při kousání. Pociťovat však můžete i píchání v hlavě. Objevit se může i loupání a vrzání. Při zívání čelist z kloubu vyskakuje. Trápit vás může i bolest krku, ramen, zad i zubů. Pokud se bolest objevuje pouze občas a je mírná, nemusíte se zneklidňovat, pakliže však bolest narůstá, objevuje se zhoršená pohyblivost, sama neodejde a brání vám v běžných činnostech, měli byste navštívit svého lékaře. Možná vás to překvapí, ale podobné obtíže během svého života potká 40-60% lidí.

Proč nás zlobí čelistní kloub?

Nejčastější příčinou bolestí čelistního kloubu je jeho přetěžování, k němuž dochází zejména při skřípání nebo nadměrnému zatínání zubů. Vzniknout může i jako následek úrazu (po pádu, úderu na bradu). Na přetěžování kloubu se podílí i vady skusu, chybějící zuby, překážky, které zabraňují správnému kontaktu horních a dolních zubů. Na stavu se negativně podepisují i nevhodné protetické náhrady. Bolest kloubu může způsobit i stres nebo velká psychická zátěž, což může způsobit nejen skřípání, ale stojí i za svalovým napětím. Dlouhodobé trvání těchto faktorů pak způsobují trvalé degenerativní a artrotické změny na kloubech.

Dislokace čelistního kloubu

K nejčastějším příčinám bolesti čelistního kloubu je porucha kloubu spojená se změnou polohy disku. Disk je uložen v jiné poloze než má a způsobuje loupání. Když je tento stav podchycen včas, dá se řešit, pokud se neléčí, může dojít k omezení otvírání úst. Kloub je proto nutné dostat na své místo a zafixovat jej tam.

Costenův syndrom

Costenův syndrom (dysfunkční algický syndrom myofasciální) je poruchou skusu, který je způsoben především bočním tlakem. Při dlouhém trvání dochází k degenrativnímu poškození kloubu. Tupá bolest se objevuje v oblasti před uchem. Vzniká ve spojitosti s jedením, žvýkáním, mluvením a pohybem sanicí do stran. Můžete mít pocit zalehlého ucha. Problém dráždí trojklanný nerv. Objevuje se šumění, hučení a pískání v uchu. Syndrom může být způsoben chronickým zánětem v okolí (ucho, dutiny, oko, nos, mandle, zuby i amalgám). Způsobit jej může i autoimunitní proces, metabolické a hormonální poruchy. Stav se léčí salicyláty, antibiotiky a vyvarování se pohybů,které bolest zvyšují. Na řadu přichází i tekutá strava. Zkusit můžete i priessnitzové obklady.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here