Domů Nemoci Příznaky Bolest na levé straně břicha

Bolest na levé straně břicha

10389

Bolest břicha je nepříjemná a může být způsobena celou řadou příčin. Bolest břicha na levé straně je ponejvíce spojena s zažívacím traktem, kromě toho však může být spojena s komplikacemi kůže, reprodukčních orgánů, močových cest i cév.
Proč nás bolí břicho na levé straně? Důvodů, proč nás může bolet břicho na levé straně je celá řada. Může se jednat o akutní stav, ale také za něj mohou nesprávné stravovací návyky. Ty naštěstí jdou změnit, a pokud do svého života zařadíte pohyb a vhodné jídlo, střeva se vzpamatují a dojde velmi záhy k nápravě. Horší to je s vážnějšími zdravotními komplikacemi.

Nejčastější příčiny bolesti na levé straně břicha

Divertikulitida

Toto onemocnění trávícího traktu trápí nejvíce starší ročníky, nemusí to však být podmínkou. Civilizační onemocnění velmi úzce souvisí se způsobem stravování a je důsledkem chronické zácpy, kdy pak na střevech vznikají malé zanícení váčkovité útvary, výdutě sliznice, známé jako divertikly. Ty způsobují zánět střeva, tedy divertikulitidu. Jejím typickým projevem je horečka, otok v levé části břicha, průjem a hlavně bolest v levé části břicha.

Bolest na levé straně břicha z důvodu střevních problémů

Za bolestí na levé straně břicha se mohou skrývat i potíže spojené se zánětem střev, jako Crohnova choroba, malabsorpční syndrom nebo ulcerózní kolitida. Bolesti břicha jsou u těchto chorob prvními příznaky vůbec. Dále se objevuje také těžký průjem, zvracení a krvácení z konečníku. Nejinak je tomu však i u dráždivého tračníku, který je však vyvolán stresem, psychikou i zácpou. Doprovází jej však hlen a nadýmání.

Zácpa

Zácpa je častým problémem, který trápí lidi napříč všemi generacemi bez rozdílu na pohlaví. Nejčastější příčinou zácpy je opět nesprávný životní styl, k němuž patří nedostatek pohybu, nedostatečný příjem tekutin a konzumace potravin s nízkým obsahem vlákniny. Když k tomu připočteme, naopak kvantum cukru a suchých potravin, zácpa je na světě. Zácpa je spojena nejen s tím, že se člověk nemůže dlouho vyprázdnit, a proto se cítí plný a nafouknutý, ale trápí jej i bolest na levé straně břicha.

Poruchy močových cest

Infekce močových cest je spojena s bolestí při močení a trvalým nutkáním k močení. Nejde však pouze o tyto obtíže, močový systém se dotýká i ledvin, močovodu a močové trubice a ty mohou působit bolest v břiše na levé straně dole.

Onemocnění ledvin

Porucha ledvin je rovněž velmi častou příčinou bolesti na levé straně břicha. Tento stav je obvykle způsoben vysokým množstvím vápníku nebo kyseliny močové v těle. Stojí za ledvinovými kameny. K dalším doprovodným jevům nemocných ledvin patří i horečka, nevolnost, bolest ve slabinách a zvracení. Bolest na levé straně břicha může být způsobeno i infekcí ledvin.

Gynekologické obtíže

Bolest břicha na levé straně mohou způsobit i gynekologické komplikace, jako třeba mimoděložní těhotenství, cysta na vaječníku, zánět anebo rakovina vaječníku a endometrióza dělohy. Bolest v této oblasti může způsobit i menstruace.

1 komentář

  1. Dobry den, Posledni dobou mam potize s bolesti bricha a to prakticky ihned po jidle. Bolest bricha take doprovazi nadmerna plynatost, obcasna prujem, take citim tzv.„bublani“ v brise, Citim jak mi vse v brise pracuje, bolest bricha je jen po konzumaci jidla. Horecku nemam. Nemate nejakou radu?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here