Domů Nemoci Příznaky Bolest sleziny

Bolest sleziny

824

Slezina je orgán veliký zhruba jako pěst. Uložená je v klenbě podžebří na levé straně těla. Ve slezině se tvoří imunita, a to převážně lymfocyty, které produkují protilátky a bojují proti infekci. Dále je zde i červená tkáň, která filtruje nežádoucí bakterie i viry z krve a ničí se tu také staré a poškozené červené krvinky.

Slezina má tedy důležitou roli. Když je slezina poškozena, může vést k vnitřnímu krvácení, které vás může připravit o život. Je proto velmi důležité, abyste znali příznaky, které tento stav doprovází a urychleně kontaktovat lékaře.

Rizika poškozené sleziny

Úskalím poškozené sleziny je to že je v ochranném obalu, a tak se může často stát, že krvácení může zůstat poměrně dlouho skryto. Krvácí do obalů a slezina bobtná. Řešením pak je rychlá operace a její odstranění. Bez sleziny se naštěstí dá žít. Funkci sleziny pak převezmou jiné orgány, především játra. Bohužel bez sleziny však vaše tělo ztratí některé schopnosti, které mělo a využívalo při boji s infekcemi.

Příznaky problémů se slezinou

Jednou ze stěžejních příznaků problémů se slezinou je její zvětšení a dále pak bolest sleziny. Jinak se dlouho žádné příznaky objevovat nemusí. K poněkud nespecifickým příznakům náleží chudokrevnost, únava, pocit plného břicha, tlačení sleziny na břicho, krvácivé stavy a časté infekce. Zvětšená slezina trápí i nemocné s revmatoidní artritidou.

Příčiny

Bolest sleziny a její zvětšení může způsobit řada infekcí a onemocnění. Toto zvětšení může být dočasné, vše závisí na léčbě. Přispívají k tomu virové infekce, jako třeba mononukleóza, bakteriální infekce (syfilis, endokarditida), parazitární infekce (malárie), cirhóza jater a další onemocnění, které se dotýkají jater, různé typy chudokrevnosti, rakovina krve (leukémie, lymfomy, Hodgkin nebo myeloproliferativní nádory), metabolické poruchy, jako Gaucherova nemoc, onemocnění Niemann-Pick, tlak žíly na slezinu nebo játra a krevní sraženiny umístěné v těchto žílách.

Bolest sleziny

Jedním z hlavních příznaků je poškozené sleziny je její bolest. Ta dokáže být urputná. Nemocný ji popisuje jako bolest v levém podžebří, jež se zintenzivňuje při doteku. Když si lehne nemocný na zem a zvedne nohy, může bolest cítit na špičce svého levého ramene.

Diagnostika

Důležitým diagnostickým nástrojem pro odhalení otoku, ale i zranění sleziny, je CT nebo MRI vyšetření.

Léčba

Pokud je slezina pouze zvětšená, není třeba slezinu odstraňovat. Důležité je nasadit tu správnou léčbu příčiny, která zvětšení sleziny způsobila. V případě infekce je možno předepsat antibiotika. Operace se koná tehdy, kdy dojde ke zranění sleziny, jejímu krvácení anebo tehdy, pakliže je se nezjistí, proč je slezina zvětšena anebo zvětšená slezina způsobuje závažné komplikace.

Život bez sleziny

Jestli vám byla slezina odstraněna, její roli převezmou jiné orgány, a to v čele s játry. Bohužel s vyrovnáváním se s infekcí to budete mít těžší. Každá infekce pro vás bude náročnější a rekonvalescence bude trvat déle. Také je zde riziko rychlého rozvoje. Vážné infekce pro vás mohou být nebezpečné, a to zvlášť, pokud na ně nejste očkovaní. Pro děti je ztráta sleziny rizikem pro jejich zdravotní stav tehdy, když mají celiakii anebo jinou chorobu spojenou s imunitním systémem, třeba HIV. Nebezpečné pro ně může být i kousnutí klíštěte. Bohužel tento stav je celoživotní.

Očkování je proto o to důležitější, zvláště pokud se jedná o pneumokokové infekce, chřipku, haemophilus anebo meningokoka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here