Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Bolest zubů

Bolest zubů

Bolest zubů je velmi nepříjemný zdravotní problém, který dokáže člověka pěkně potrápit. Co bolest zubů způsobuje? Jak bolesti zubů účinně předcházet? A jaká je svépomoc v případě, že není dostupná lékařská pomoc?

Bolest zubů
Bolest zubů

Příčiny bolesti zubů

V zubech je spousta nervových zakončení, a proto je jejich bolest velmi nepříjemná. Mezi nejčastější příčiny bolesti zubů patří zubní kaz, případně pak zánět nervu, k čemuž dochází právě v důsledku neléčení zubního kazu. Dalším kamenem úrazu jsou tak zvané mrtvé zuby, které jsou sice bez nervů, zánět se však šíří do dásní, kde způsobuje bolesti.  Rizikovou skupinu představují i pacienti se zubními implantáty, můstky či korunkami, neboť zánět se může začít tvořit pod tímto umělým materiálem. Velmi bolestivý bývá i zánět zubní dřeně neboli pulpitida.

Velmi častým stomatologickým problémem, které jsou zdrojem bolesti, bývají obnažené zubní krčky. U dětí bývá bolestivé prořezávání zubů (spojené často s horečkou), u mladých dospělých pak prořezávání zubů moudrosti. Bolest zubů, tupá a celková, může být rovněž příznakem nemoci, například chřipky, tato bolest po léčbě nemoci odezní.

Léčba

Léčba se odvíjí od konkrétní příčiny bolesti, která je diagnostikována na základě lékařského vyšetření. V případě zubního kazu se provádí standardní ošetření,  kdy je místo zubního kazu vyčištěno a vzniklý prostor vyplněný výplní, tzv. plombou.  Náročnost zákroku se odvíjí od hloubky zubního kazu. Zánět uvnitř zubní dřeně vyžaduje pročištění kanálků uvnitř zubu, což je velmi nepříjemné a v případě manuálního čištění kořenovými nástroji i zdlouhavé. V případě vzniku abcesu jsou součástí léčby také antibiotika. Na žádost pacienta se i drobnější stomatologické výkony provádějí v lokální anestezii. Závažné stomatologické problémy si pak mohou vyžádat extrakci zubu.

Svépomoc

Bolest zubů má tu špatnou vlastnost, že je bohužel nejvíce intenzivní v nočních hodinách nebo o víkendech, kdy je zejména v některých částech naší země obtížně dostupná. Krátkodobou úlevu mohou přinést volně prodejná analgetika, bezprostředně před ošetřením v ordinaci se však nedoporučuje je užívat, a to z důvodu přesného stanovení diagnózy. Na bolavé zuby dále pomáhá ledování tváře, potírání postiženého místa propolisem, někdo nedá dopustit na hřebíček, čistý alkohol (například slivovice) nebo heřmánkový čaj.  Řešení problému však přináší zpravidla lékařské ošetření.

Prevence

Nejdůležitějším pilířem prevence stomatologických problémů je správná péče o chrup. Samozřejmostí by mělo být čištění zubů minimálně dvakrát denně, zvláště večer a pravidelné preventivní prohlídky ve stomatologické ordinaci – doporučená doba je 6 měsíců. Kromě stomatologa by měl pacient věnovat pozornost dentální hygieně, tj. alespoň jednou ročně navštěvovat také dentálního specialistu.

Dále je třeba mít na paměti, že nadměrná konzumace sladkého, zvláště pak cukrem slazených nápojů chrupu příliš neprospívá. Naproti tomu se v rámci prevence doporučuje zvýšená konzumace vápníku. Pokud máme citlivé zuby, měli bychom tomu přizpůsobit výběr pasty a vyvarovat se potravin či nápojů, které nepříjemné trnutí zubů způsobují, například horké kávy, zmrzliny, apod.

Náhlá a lokální zvýšená citlivost na vybrané chutě a teploty (horké či naopak studené) je pak známkou zubního kazu. Čím dříve je zdravotní problém řešen, tím nižší je pravděpodobnost, že dojde k zánětu zubu, případně i dalším zdravotním problémům. V případě zvýšené citlivosti nebo občasné mírné bolesti zubu bychom se proto měli co nejdříve objednat ke svému zubnímu lékaři.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here