Domů Nemoci Brániční kýla

Brániční kýla

1784

Brániční kýla, nebo též hiátová hernie, je zvláštní typ kýly, která prochází zvětšeným otvorem v bránici. Obsahem této kýly může být buď malý kousek jícnu, který je za normálních okolností lokalizován už v břišní dutině, nebo v horším případě část žaludku. Žaludek je orgán, který se celý vyskytuje pod bránicí a právě při brániční kýle může dojít k jeho vyklenutí nad bránici. Změna polohy žaludku může vyvolat pálení žáhy, ale i dechové obtíže, a pokud se včas nezaléčí, může vyústit až v závažné komplikace.

Něco málo z anatomie

Abychom mohli celý problém dobře pochopit, je nejprve nutné osvětlit si základní anatomické souvislosti. Bránice (diafragma) je sval, který většina lidí zná hlavně jak pomocný dýchací orgán. Bránice má ale ještě jednu důležitou funkci, totiž že odděluje dutinu hrudní od dutiny břišní. Tento předěl však nemůže být neprostupný, proto jsou v bránici celkem tři otvory: hiatus oesofagus pro jícen, hiatus aorticus pro aortu a foramen venae cavae pro dolní dutou žílu. Nás v tomto okamžiku zajímá ten první – hiatus oesofagus, kterým prochází jícen do dutiny břišní. Jícen pod bránicí má už jen 2-3 cm a pak ústí do žaludku. Úhel, který svírá konec jícnu a začátek žaludku, nazýváme Hisův úhel. Pokud je otvor pro průchod jícnu zvětšen, může jím zpět vyhřeznout do hrudní dutiny část jícnu nebo i žaludku. Tento stav označujeme jako brániční kýla. Při těžším úrazu s následným protržení bránice může vzácně dojít i k výhřezu celého žaludku i jiných břišních orgánů, ale tehdy mluvíme o tzv. nepravé kýle.

Druhy brániční kýly

Podle toho, co je obsahem kýly vyhřezající nad bránici, rozlišujeme skluznou, paraezofageální a smíšenou brániční kýlu. Skluzná kýla je nejčastější, do hrudní dutiny se při ní dostává pouze přechod jícnu a žaludku, případně malý kousek jeho horní části. Vyskytuje se často úplně bez příznaků, pokud pacienta něco trápí, je to hlavně pálení žáhy, způsobené mísením žaludečních šťáv s obsahem v jícnu. K návratu žaludečního obsahu dochází nejsnadněji vleže a při předklonu po konzumaci jídla. S pálením žáhy souvisí i pocit kyselosti v ústech a potíže s polykáním. Kyselost však není pro jícen přirozená, a tak může dojít k poleptání a poškození jeho sliznice – vzniká tzv. refluxní choroba jícnu. Komplikací skluzné kýly mohou být i časté záněty jícnu (nebezpečí nádorového zvrhnutí).

Paraezofageální brániční kýla je stav, kdy otvorem v bránici proniká pouze tělo žaludku, ale přechod mezi ním a jícnem zůstává v normální poloze pod bránicí. Z příznaků se objevuje dušnost, bolesti a pálení za hrudní kostí, případně zvracení. Při této kýle je velké riziko uskřinutí žaludku – komplikacemi jsou krvácení, vředovatění a odumírání jeho vyhřeznuté části. Chronické krvácení může vést až k chudokrevnosti. Dalším problémem je i to, že žaludek v hrudníku utlačuje jiné orgány, jako srdce či plíce, a může proto vyvolat i oběhové potíže. Kýlu tohoto typu je nutné vždy řešit chirurgickou cestou.

Smíšená kýla je už jen označení pro výhřez jak přechodu jícnu do žaludku, tak i samotného těla žaludku do dutiny hrudníku.

Diagnostika brániční kýly

Výskyt brániční kýly souvisí především s faktory zvyšujícími nitrobřišní tlak. Rizikovými osobami jsou proto obézní lidé, těhotné ženy a lidé trpící chronickým kašlem či kýcháním. Rizikem pro vznik brániční kýly je i zvedání těžkých břemen. Všechny tyto údaje by proto neměly chybět v osobní anamnéze, kterou bude lékař odebírat při podezření na toto onemocnění. Dalším postupem v diagnostice brániční kýly je rentgenové zobrazení pomocí kontrastní látky, která pomůže určit přesnou polohu jícnu, žaludku a bránice. Pacient nejdříve pozře konstantní látku a poté probíhá rentgenování. Provádí se i klasický rentgen hrudníku, na kterém je žaludek nad bránicí vidět jako bublina. Svou úlohu má i endoskopické vyšetření, které pomůže odhalit případné poškození sliznice jícnu (gastroezofageální reflux).

Jak se léčí brániční kýla?

Skluzná kýla bývá zpravidla léčena konzervativně – pacient užívá léky, které blokují tvorbu chlorovodíkové kyseliny (např. omeprazol), dále léky podporující stahy jícnového svěrače (tzv. prokinetika) a antacida, která neutralizují žaludeční šťávy v jícnu. Všechna tato léčiva snižují nepříjemné příznaky, hlavně pálení žáhy. Pokud je však diagnostikována větší brániční kýla paraezofageálního typu, nebo pokud se nedaří zvládnout skluznou kýlu konzervativním způsobem, je nutná chirurgická operace. U paraezofageální kýly se provádí už v období, kdy pacient nemá žádné příznaky a jejím cílem je zamezit vzniku případných komplikací. Nejmodernější a nejšetrnější metodou chirurgické léčby je laparoskopická operace v celkové anestézii, které následuje krátká hospitalizace na příslušném oddělení. Operační ranky na břiše jsou velmi malé a po krátké době se zahojí tak, že nejsou téměř vidět.

Zdroj obrázku: Mladí Výkon žena

1 komentář

  1. Dobrý den.Měla jsem chřipku,a při velkém každodenním kašli se mi udělala kýla na plicích.Nyní se mi špatně dýchá,mám pálení žáhy,bolesti v zádech ale i nahrudníku který bývá spojen s bolestí a dost silným tlakem ,kde mi stěžuje dýchání.Poradte mi prosím zda to jde nějak léčitdoma,nebo musím k lékaři.Děkuji za odpověd.ANNA

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here