Domů Nemoci Léky Cefzil

Cefzil

2603

Cefzil je širokospektré antibiotikum, patřící do skupiny cefalosporinů druhé generace. Jeho hlavní účinnou látkou je cefprozil. Lék se podává obvykle v tabletách o 250 nebo 500 miligramech. Existuje však i prášková suspenze.

Mechanismus účinku Cefzilu

Cefzil narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím, a to je zabíjí.

Indikace užívání Cefzilu

Lék je ponejvíce předpisován u zánětů středního ucha, zánětu mandlí, angíny, zánětu hrtanu i hltanu, zánětu nosohltanu, nosních dutin, průdušek a plic. Předpisuje se proto u zápalu plic, zánětů ledvin, močových infekcí i salmonelóz. Dobře si však poradí i s infekcí kůže a měkkých tkání.

Jaké bakterie jsou na Cefzil citlivé a které ne?

Na lék jsou rezistentní bakterie známé jako Morganella morganii, Enterobacter aerogenes, Pseudomonas aeruginosa. Na antibiotika je naopak citlivá salmonela, a dále pak streptokoci, staphylococcus aureus, streptococcus pyogenes a haemophilus influenzae. Některé bakterie, jako Brucella abortus, Moraxella catarrhalis nebo Streptoccocus pneumoniae si na Cefzil vytvořila rezistenci různého stupně.

Jaké jsou vedlejší účinky užívání Cefzilu?

Vedle alergických reakcí se může objevit vyrážka, průjem, nevolnost, bolest břicha, zvracení nebo bolest hlavy. Může se objevit i horečka, zimnice anebo neobvyklé krvácení nebo křeče. Nic nezvyklého není ani bledá nebo zažloutlá kůže, tmavá barva moči, zmatenost a slabost. Při odběru krve se mohou vyskytnout zvýšené jaterní testy.
Mimo to Cefzil může způsobit kolitidu a může stát i za závažnou bakteriální infekcí tlustého střeva.

Suspenze obsahuje fenylalanin, což znamená, že lék není vhodný pro nemocné s fenylketonurií.

Dávkování Cefzilu

Cefzil se obvykle užívá jednou nebo dvakrát denně podle povahy a závažnosti infekce. Dospělí obvykle užívají 250-500 miligramů 2x denně po dobu 10 dnů. U Faryngitid a angín se užívá 500 mg jednou denně. U dětí od 6 do 12 let se užívá 30 mg na kilogram ve dvou rozdělených dávkách na den. Pozor, maximální denní dávka je 1000 miligramů za 24 hodin.

Interakce Cefzilu

  • Při současném užívání aminoglykosidovýchantibiotik s cefalosporiny byla hlášena nefrotoxicita.
  • Současné užívání Cefzilu s probenecidem zvýšilo hladinu cefzilu v krvi a zároveň i zpomalilo jeho vylučování ledvinami. Pravdou však je, že tato kombinace s užívá někdy záměrně pro zvýšení účinku cefalosporinů.
  • Exenatid s Cefzilem může zpomalit nebo snížit účinek cefalosporinů, a proto by cefalosporiny neměly být nikdy užívány najednou s exenatidem, ale vždy alespoň jednu hodinu před ním.
  • Užívání Cefzilu může způsobit falešně zvýšenou hladinu cukru v moči.
  • Lék mohou užívat i těhotné a kojící matky. Žádný vedlejší účinek není znám.

1 komentář

  1. Chtěla bych se zeptat, pan doktor mi předepsal Cefzil po 12 hodinach. Strašně mě po něm bolí hlava, prakticky pořád, mohu si vzít současně na bolest hlavy nějaký prášek? A jaký? Ataralgin, Ibuprofen ?
    Děkuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here