|

Černá mast

Černá mast je laickým označením pro doslova zázračnou mast, jehož hlavní složkou je Ichtamol. Mast je u nás dostupná jako Ichtoxyl anebo Ichtyo Care.

Co je to za mast?

Základem této masti je ichtammol, což je amonná sůl tmavých sulfonovaných ropných břidlic. Jde o prvek, který se aktivně v medicíně k léčbě užívá již více než 100 let k řešení těch nejrozličnějších kožních problémů.

Jaké účinky má černá mast

Černá mast by neměla chybět v žádné domácí lékárně, protože má skvělé protizánětlivé, antibakteriální a antimykotické účinky, které dokáží zachránit nejeden nepěkně vypadající problém. Poradí si s celou řadou kožních problémů, které kolikrát velmi bolí a hrozí zde i komplikované radikální chirurgické řešení. Zhojí rány kolikrát tak dokonale, že ani jizva nakonec nezůstane. Černá mast působí rovněž protisvědivě, antiseboroicky, mírně dezinfekčně, zvyšuje kožní prokrvení, lehce stahuje a snižuje tvorbu mazu.

Indikace černé masti

Mast je indikována především u zánětlivých onemocnění kůže, které může doprovázet i hnisání. Aplikovat ji můžete i na obličej, kde s ní můžete řešit akné. Dále pomáhá léčit záněty potních žláz, záněty nehtového lůžka, poradí si i s abscesy a furunkly, vhodné je užít ji i na léčbu tenisového nebo golfového lokte nebo bursy. Užívá se i k léčbě omrzlin a proleženin. Všeobecně je možno vlastně říct, že je předpisován hlavně tam, kde se řeší abscesy, vředy, panaricia anebo flegmony. Mast však můžete rovněž užívat i na menší infikované bodné a řezné rány, případně i tam, kde infekce prostoupila kožní bariérou a dostala se již do měkkých tkání. Vedle kožních onemocnění se pak užívá i k léčbě degenerativních a traumatických kloubních onemocnění.

Protibakteriální účinky

Výzkumy prokázaly, že černá mast dokáže zlikvidovat zejména gram pozitivní baktérie, a to zejména zlatého stafylokoka, stafylokoka epidermitis a streptokoka pyogenes. Z hub pak hubí candidu, apergily, scopulariopsisy a dermatofyteny.

Nežádoucí účinky

K méně nežádoucím účinkům patří svědění, pálení a zčervenání kůže. Vzácně se pak objevuje přecitlivělost, která je spojená s otokem a výsevem drobných pupínků. Měli byste také vědět, že pokožka ošetřená mastí by neměla být vystavena slunečnímu záření. Pozor na znečištění oblečení.

Aplikace masti

Mast je běžně dostupná v lékárně bez nutnosti předpisu. O vhodnosti aplikace se předem poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. U dospělých se nanáší 2x-3x denně přímo na postižená místa anebo na gázu anebo sterilní krytí. Délka léčby touto mastí pak může být různá, vše se odvíjí od druhu a rozsahu onemocnění.

Jak mast uchovávat

Mast se skladuje ve tmě a v chladu, tedy při teplotě do 25 stupňů Celsia. Mast používejte do data spotřeby, mimo dosah dětí. Prošlé přípravky vraťte zpět do lékárny.

Další články z rubriky

Tagy: , , ,

Zanechte odpověď