Domů Nemoci Léky Černá mast

Černá mast

3192

Černá mast je laickým označením pro doslova zázračnou mast, jehož hlavní složkou je Ichtamol. Mast je u nás dostupná jako Ichtoxyl anebo Ichtyo Care.

Co je to za mast?

Základem této masti je ichtammol, což je amonná sůl tmavých sulfonovaných ropných břidlic. Jde o prvek, který se aktivně v medicíně k léčbě užívá již více než 100 let k řešení těch nejrozličnějších kožních problémů.

Jaké účinky má černá mast

Černá mast by neměla chybět v žádné domácí lékárně, protože má skvělé protizánětlivé, antibakteriální a antimykotické účinky, které dokáží zachránit nejeden nepěkně vypadající problém. Poradí si s celou řadou kožních problémů, které kolikrát velmi bolí a hrozí zde i komplikované radikální chirurgické řešení. Zhojí rány kolikrát tak dokonale, že ani jizva nakonec nezůstane. Černá mast působí rovněž protisvědivě, antiseboroicky, mírně dezinfekčně, zvyšuje kožní prokrvení, lehce stahuje a snižuje tvorbu mazu.

Indikace černé masti

Mast je indikována především u zánětlivých onemocnění kůže, které může doprovázet i hnisání. Aplikovat ji můžete i na obličej, kde s ní můžete řešit akné. Dále pomáhá léčit záněty potních žláz, záněty nehtového lůžka, poradí si i s abscesy a furunkly, vhodné je užít ji i na léčbu tenisového nebo golfového lokte nebo bursy. Užívá se i k léčbě omrzlin a proleženin. Všeobecně je možno vlastně říct, že je předpisován hlavně tam, kde se řeší abscesy, vředy, panaricia anebo flegmony. Mast však můžete rovněž užívat i na menší infikované bodné a řezné rány, případně i tam, kde infekce prostoupila kožní bariérou a dostala se již do měkkých tkání. Vedle kožních onemocnění se pak užívá i k léčbě degenerativních a traumatických kloubních onemocnění.

Protibakteriální účinky

Výzkumy prokázaly, že černá mast dokáže zlikvidovat zejména gram pozitivní baktérie, a to zejména zlatého stafylokoka, stafylokoka epidermitis a streptokoka pyogenes. Z hub pak hubí candidu, apergily, scopulariopsisy a dermatofyteny.

Nežádoucí účinky

K méně nežádoucím účinkům patří svědění, pálení a zčervenání kůže. Vzácně se pak objevuje přecitlivělost, která je spojená s otokem a výsevem drobných pupínků. Měli byste také vědět, že pokožka ošetřená mastí by neměla být vystavena slunečnímu záření. Pozor na znečištění oblečení.

Aplikace masti

Mast je běžně dostupná v lékárně bez nutnosti předpisu. O vhodnosti aplikace se předem poraďte s lékárníkem nebo s lékařem. U dospělých se nanáší 2x-3x denně přímo na postižená místa anebo na gázu anebo sterilní krytí. Délka léčby touto mastí pak může být různá, vše se odvíjí od druhu a rozsahu onemocnění.

Jak mast uchovávat

Mast se skladuje ve tmě a v chladu, tedy při teplotě do 25 stupňů Celsia. Mast používejte do data spotřeby, mimo dosah dětí. Prošlé přípravky vraťte zpět do lékárny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here