Domů Nemoci Léky Clexane

Clexane

1076

Clexane je injekčním přípravkem, který se užívá k prevenci vzniku krevních sraženin. Užívat se může samostatně i s aspirinem nebo warfarinem. Clexane patří do třídy moderních heparinů, které se vyznačují nízkou molekulovou hmotností. Na rozdíl od mnohem staršího heparinu, který je velko molekulový.

Indikace Clexane

Clexane patří do skupiny antikoagulačních léků. Lékař jej předepíše v rámci léčby a prevence hluboké žilní trombózy a plicní embolie. Dále se aplikuje několik dní před operací i po operaci kyčelního nebo kolenního kloubu i u některých břišních operací. Lékař tento lék může předepsat i tehdy, když nemocný není schopný chodit. V tomto případě Clexane slouží preventivně a mají nemocného ochránit před tvorbou krevních sraženin, které pak mohou způsobit embolii, mrtvici anebo infarkt. Spolu s warfarinem se užívají i u některých akutních infarktech. Jde o lék, který se předepisuje i u nestabilní anginy pectoris.

Jak funguje?

Clexane funguje tak, že blokuje bílkovinu, která může za srážení. Tím zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Pokud už ji máte, může srážení zastavit a dále pak dokáže danou sraženinu pozvolna rozpustit.

Nežádoucí účinky

K nežádoucím účinkům užívání Clexane patří krvácení, chudokrevnost, zvýšená frekvence vzniku podlitin, modřin a pohmožděnin, bolest v místě vpichu, horečka, otoky nohou, mrtvice, bolest hlavy, břicha, černá stolice, krvácení z nosu nebo dásní. Objevit se mohou i obtíže s dýcháním, bolest na hrudi a zarudnutí končetin. Dojít může i k selhání srdce, k plicnímu otoku, zápalu plic a fibrilaci síní. Počítat je nutné i s rizikem alergických reakcí. K dalším nežádoucím účinkům patří i ty lokální, které se objevují v místě vpichu. Jde především o záněty. K dalším nežádoucím účinkům patří i eozinofilie, alopecie a poškození jater. Po dlouhodobé léčbě léčbě může nemocné trápit osteoporóza.

Interakce s jinými léky

Pozor, Clexane může reagovat s jinými léky, a to i s bylinami a vitamíny. Účinky ovlivňují nesteroidní protizánětlivé léky, dále pak inhibitory krevních destiček a také ginko biloba, rybí olej, česnek, ženšen a zázvor.

Kontraindikace užívání Clexane

Užívat by jej neměli lidé alergičtí na jakoukoliv složku Clexane. Nevhodná je i pro ty s nesnášenlivostí vepřového masa. A kontraindikován je i u těch, kteří mají alergii benzylalkohol. Lék nesmí užívat lidi s nekontrolovatelným vysokým krevním tlakem nebo aktivním velkým krvácením. Užívat se nesmí ani tam, kde lidé užívají salicyláty, antirevmatika a kde je nízká hladina krevních destiček a zvýšená přítomnost protilátek proti destičkám.

Jak se užívá?

Clexane je injekční lék, který je dostupný v objemech 0,2 – 1 ml a koncentraci 100mg/ml. Lék se aplikuje subkutánně, čili pod kůži. Injekce se píchá do břicha. Dávkování je individuální, řídí se podle krevních testů, které je nutno bedlivě sledovat a opakovaně provádět. Preventivně se aplikuje jednou denně injekce o síle, která je vypočítána vzorcem, kdy se kilogramy dělí 200. Léčebná dávka se pak dělí stem a aplikuje se obvykle 2x denně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here