Domů Nemoci Léky Depakine

Depakine

Depakine Chrono je lék, který náleží do skupiny antiepileptik, jeho hlavní účinnou látkou je valproát sodný. Ta je po požití v žaludku přeměněna na kyselinu valproovou, která se vstřebá do těla a putuje do mozku, kdy zvyšuje tvorbu kyseliny gama-aminimáselné zvané GABA a také snižuje její odbourávání. GABA je významným neurotransmiterem, tedy látkou, jež přenáší vzruchy mezi nervovými buňkami. Výsledkem je pak stabilizace centrálního nervového systému a snížení rizika záchvatů.

Dalším lékem obsahující valproát, který na českém trhu najdete, je Valproat Chrono Sandoz a pak ještě i Convulex, Colvulex, Everidn, Orfiril a Apilepsin. Kyselina valproová je mastnou kyselinou, která se získává z kyseliny valerové.

O kyselině valproové

0,868 mg kyseliny valproové se rovná 1,0 mg valproátu sodnému. Samotná kyselina je bezbarvá nebo lehce nažloutlá čirá kapalina rozpustná ve vodě, smísitelná s ethanolem i s dichlormethanem. Valproát sodný má bílou nebo skoro bílou barvu, podobu krystalického prášku, který je velmi snadno rozpustný ve vodně a snadno rozpustný je i v ethanolu.

Účinky léku Depakine

Depakine je předpisován pro skvělý antiepileptický účinek, který je založen na zvyšování aktivity celého GABAergního systému. Tímto způsobem pak dojde ke snížení excitability neuronů a dochází tak ke snížení rizika vzniku epileptického záchvatu. Účinek je umocněn snížením neuronálních hladin glutamátu up-regulací gliových glutamát-aspartátových transportérů. Lék dále pak působí i na iontové proudy a kanály, čímž zpomaluje jejich reaktivaci. Jde o druhotně vzniklý účinek na kterém se podílí i noradrenalin. Kromě léčby epilepsie jde o účinný lék, který vám může pomoci s migrénami, má totiž antimigrenózní účinek. Působí na mozkové cévy a blokuje rozvoj neurologicky podmíněného sterilního zánětu, který vzniká po roztažení cév, jež způsobil serotonin. Dále se Depakine užívá tam, kde je zapotřebí zlepšit náladu, stabilizovat psychiku člověka nebo tam, kde je zapotřebí dosáhnout antipsychotického účinku.

Vedlejší účinky

Užívání lék Depakine může mít neblahý vliv na trávicí trakt. Vyvolat může nevolnost, zvracení, průjmy, nechutenství anebo naopak nadměrnou chuť k jídlu. Nevhodný je pro těhotné, u nichž bylo odhaleno větší sklon porodit dítě s vrozenými vývojovými vadami. Vzácně se při užívání tohoto léku mohou objevit i závažná poškození jater a slinivky břišní a různé změny v krevním obraze.

Kdo by lék neměl užívat

Lék není vhodné užívat tehdy, když jste alergičtí na nějakou složku léku, jste-li těhotní, trápí vás nějaké onemocnění jater, ve vaší rodině anebo jste i vy v minulosti prodělali zánět jater a pokud máte porfyrii. Nesmí se užívat ani tehdy, když užíváte neuroleptické látky, léky léčící depresi, benzodiazepiny, zidovudin, mefloquin salicyláty, antikoagulancia, cimetidin, antibiotika a karbapenemy. Všechny tyto léky ovlivňují účinek Depakine Chrono.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here