Domů Nemoci Léky Duphaston

Duphaston

505

Duphaston je lék se základní léčivou látkou zvanou Dydrogesteron. Jde o hormonální progestinový lék, který se užívá v rámci prevence nebo u ohrožení opakovaného potratu v těhotenství, u dysfunkčního krvácení, neplodnosti způsobené luteální nedostatečností, dysmenory, endometriózy, sekundární amenorey, nepravidelných cyklů, premenstruačního syndromu a tvoří i součást menopauzální hormonální terapie.

Lék byl vyvinut v padesátých letech minulého století. Využívat se však začal až od roku 1961. Dnes je dostupný po celé Evropě.

Indikace

Důvodů, proč je tento lék předepisován je mnoho, řadu z nich jsme zmínili již výše, všeobecně se však užívá v rámci řešení různých zdravotních stavů, které jsou spojeny s nedostatkem progesteronu. V kombinaci s estrogenem se užívá v rámci prevence potíží spojených s přechodem, a to včetně osteoporózy. Léčí se s nimi i některé typy nepravidelného děložního krvácení. A tehdy, kdy se krvácení přestalo pravidelně dostavovat.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům tohoto léku patří menstruační nepravidelnosti, bolest hlavy, migréna, nauzea, citlivost prsou, nadýmání a přírůstek hmotnosti. Lék zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin a rakoviny prsu. Objevit se však může i otok obličeje, hemolytická anémie, zácpa, průjem, nervozita, deprese.

Kontraindikace

Lék se nesmí užívat při nevyjasněném krvácení z pochvy, u těžkých poruch jaterní funkce, při těžším svědění kůže, porfyrii a přecitlivělosti na jakoukoliv složku přípravku. Lék se nesmí užívat ani při rakovinovém onemocnění i podezření na ně. Vůbec nejnebezpečnější by bylo užívání při nádoru mozku typu meningiom.

Interakce

Interakce doposud nebyly odhaleny. Přesto svého lékaře informujte, pokud užíváte třezalku tečkovanou, kozlík lékařský, valeriánské kapky, šalvěj nebo ginkgo biloba. Pozor je nutné si dávat i u léků na epilepsii, a to především na fenobarbital, fenytoin nebo karbamazepin. Rizikové jsou i léky proti infekcím, jako rifampicin, rifabutin, nevirapine a efavirenz.

Předávkování

Bohužel neexistují žádné studie, které by se zaměřovali na předávkování tímto lékem u lidí. Maximální dávka, která byla doposud člověku podána byla 360 mh ústy. I takové množství bylo však bez problémů tolerováno. Toxicita se objevila u potkanů při užití dávky, která byla vyšší než 4640 mg na kilogram.

Upozornění

Duphaston není určen dětem před jejich prvním menstruačním krvácením. Neví se, zda je Duphaston u dětí do 18 let bezpečný nebo účinný.

Užívání Duphastonu

Lék užívejte přesně podle pokynů lékaře. Tabletu vždy zapijte dostatečným množství vody. Pokud máte užívat více tablet, rovnoměrně je rozprostřete po dobu celého dne. Snažte se je užívat vždy ve stejnou dobu. Počet tablet i dní, u nichž se lék užívá je ovlivněn problémem, který se snažíte vyřešit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here