Domů Reklamní články Endoprotéza kyčelního kloubu navrátí pacientům plnohodnotný život

Endoprotéza kyčelního kloubu navrátí pacientům plnohodnotný život

826

Tělo člověka se postupně opotřebovává, někdy ho ničí i nejrůznější onemocnění a úrazy. Dnešní medicína ale dokáže leccos nahradit a klouby patří k tomu, s čím si odborníci bez problémů poradí. Nejčastěji je vyměňován kyčelní kloub, přičemž díky pokročilým technologiím funguje endoprotéza kyčelního kloubu, jako by byla vlastní. Pacient se během několika měsíců vrátí do plnohodnotného života.

Kyčelní kloub je největším a nejpevnějším kloubem v celém lidském těle, spojuje kost stehenní s kostí pánevní. Někdy se ovšem stane, že dojde k jeho poškození, a pokud nefungují žádné jiné terapie, přichází na řadu endoprotéza kyčelního kloubu.

Indikace pro výměnu kloubu mohou být různé

Endoprotéza kyčelního kloubu pomáhá po úrazech, při nichž dojde ke zlomeninám krčku stehenní kosti. Využívá se jí také při artróze, aseptické kostní nekróze a revmatoidní artritidě. Na vině mohou být i onkologické příčiny a vrozené vady kyčelních kloubů. Na operace chodí mladí i staří, endoprotéza kyčelního kloubu jejich život nijak neomezí, naopak jej vylepší. Budou moci nadále chodit a sportovat bez bolesti.

Výměna kloubu trvá asi hodinu až dvě

Samotný zákrok se provádí v celkové anestezii, u pacientů, jimž by byla nebezpečná, se volí epidurální anestezie. Operuje se zpravidla na boku a zákrok trvá 1-2 hodiny dle závažnosti. Někdy totiž postačí výměna kloubní hlavice (je-li kloubní jamka zachovalá). Pokud se provádí totální endoprotéza kyčelního kloubu, trvá to déle.

Operace

Typů náhrad je vícero

Všechny protézy jsou dnes dostatečně kvalitní, avšak existují různé druhy. Pokud je endoprotéza kyčelního kloubu prováděna mladším osobám, používají se spíše tzv. necementové náhrady. U starších lidí, již nemají takové nároky na pohyb, lze využít i cementové typy, které jsou jednodušší na zhotovení a mají kratší životnost. Případně se použije hybridní protéza – jamka je bez cementu a dřík s cementem. Endoprotéza kyčelního kloubu se skládá z několika částí – z jamky, cervikokaptální náhrady kloubu, dříku, hlavic a cerklážního systému.

Endoprotéza kyčelního kloubu vrátí radost z pohybu

Lidé se často bojí, že endoprotéza kyčelního kloubu je radikální zákrok, který jim sice nahradí nefungující kloub, ale znemožní šanci na další aktivní pohyb. Tak tomu ale není. Operace není úplně banální a následuje po ní několikaměsíční rekonvalescence, ovšem po ní je možné vrátit se k plné zátěži.

Sdílejte
Předchozí článekHamartom
Další článekRakovina hltanu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here