Domů Nemoci Léky Enelbin

Enelbin

641

Enelbin je lékem, který patří do skupiny vazodilatačních léků. Jeho hlavní účinnou látkou je naftidrofuryl. Laicky je možno říct, že jde o lék, který se užívá na roztahování cév.

Naftidrofuryl

Naftidrofuryl je znám jako nafronyl, což je oxalátová sůl, což je vazodilatační látka. Lék se užívá při léčbě periferních a mozkových cévních poruch. Na trhu se můžete střetnout nejen s označením jako Enelbin, ale také Frilix, Dusodril, Artocoron, Gevatran, Iridus, Iridux, Nafti, Luft, Vascuprax atd.

Indikace Enelbinu

Enelbin je předepisován u poruch periferního prokrvení a poruch buněčného metabolismu, které již doprovází kožní změny (bledost, promodrávání, brnění, necitlivost, klidové bolesti, poruchy hojení ran, dekubity, chladné končetiny, Raynaudova nemoc, poruchy centrálního prokrvení, poruchy spánku, závratě, bolest hlavy, hučení v uších, zapomnětlivost, zmatenost nebo poruchy chování). Předpisován je i u Meniérovy choroby anebo také u postkomočních a postraumatických stavů. Jde rovněž o hojně užívaný lék u ischemické choroby dolních končetin, aterosklerózy a cukrovky.

Kontraindikace

Kontraindikací u tohoto léku je přecitlivělost na jakoukoliv látku. Nesmí se užívat ani u čerstvého infarktu, manifestační srdeční insuficience NYHA III. a IV. Dále pak u závažné převodní poruchy, slabé mozkové mrtvice, krvácivých stavů, oběhových kolapsů, u výrazné hypotenze i ortostatické dysregulace.

Zvláštní upozornění

Během užívání Enelbinu není vhodné požívat alkohol, ani kouřit. Lék není vhodný pro nemocné s intolerancí laktózy. Pozor si dejte i na možnou alergickou reakci.

Interakce

Současné užívání Enelbinu s antiarytmiky nebo beta-blokátory má negativní vliv na srdeční činnost. Kombinace může vyvolat až AV blokádu (typ arytmie).

Nežádoucí účinky

Při užívání Enelbinu se mohou objevit problémy se spánkem, neklid, psychické obtíže, závratě, bolest hlavy, srdeční poruchy,nízký tlak, nevolnost, žaludeční porucha, hepatopatie, vyrážka a únava.

Předávkování

Pokud došlo k předávkování Enelbinem objevit se může zmatenost, křeče centrálního nervového původu, klesá krevní tlak a dochází k prodloužení kardiálního převodu vzruchů. Léčba otravy je pouze symptomatická, spojená s monitorováním vitálních funkcí.

Dávkování

Obvyklá dávka při periferních žilních poruch je 100-200 mg, přičemž se lék užívá 2-3x denně. Nejvyšší možná denní dávka je pak 400-600 mg. Terapie by pak měla trvat po dobu 3 měsíců. U demence a jiných cévních poruch v mozku se 3x denně užívá 100 mg. Při léčbě mozkové příhody je nutno 3x denně užívat 200 miligramů nebo 2x denně 300-400 miligramů. Tablety se vždy užívají celé, nerozkousané a zapíjí se velkým množstvím tekutiny. Nikdy nepřesahujte lékařem předepsanou dávku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here