Domů Nemoci Kůže Intertrigo: Léčba

Intertrigo: Léčba

1083

Ptáte se, cože je to to intertrigo, že jste to nikdy neslyšeli? Možná jste to nikdy neslyšeli, ale vidět, to jste určitě viděli. No, co si budeme povídat, není to nic pěkného. Jedná se totiž o zánět kůže, který se obvykle objevuje v teplých a vlhkých oblastech těla, kde o sebe třou dva kožní povrchy. Nejvíce se tedy vyskytuje v kožních záhybech.

Co je intertrigo

Intertrigo je ošklivá nemoc nevzhledného a nevoňavého charakteru, kterou nejčastěji vyvolá právě to tření, a pak také to, že záhyby jsou rájem baktérií. Nejlepší lokalitou pro vznik této infekce jsou třísla, ale v poslední době tuto nemoc můžeme označit za nemoc obézních. Jsou totiž právě oni, kteří mají na svém těle nejvíce záhybů, špatnou pohyblivost a mnohdy proto i snížené hygienické návyky. Tito lidé pak mívají intertrigo kombinovaný s dalšími infekcemi (kvasinkovými i bakteriálními).
Choroba je však také označována i jako plenková dermatitida, protože je jednoduše v oblasti zapaření, tedy pod plenkami.

Jak vypadá intertrigo

Jedná se o ostře ohraničené červené plochy v místech kožních záhybů, které velmi bolí, štípou, pálí a mohou dokonce i mokvat. Intertrigo může doprovázet také velmi nepříjemný zápach. Pokud intertrigo neřešíte, může se rozšířit i do okolí a přesáhnout linie záhybu.

Kde můžete najít inertrigo?

Jak již bylo řečeno, může být všude tam, kde se dvě kůže třou, tedy pod prsy, v tříslech, v podpaždí, mezi hýžďovými půlkami, na vnitřní straně stehen, v oblasti genitálií, za ušima i mezi prsty.

Kdo má sklon pro intertrigo

Chorobou nejvíce trpí obézní, ale nejsou jediní. Sklon pro tuto chorobu mají i diabetici, lidé s protézami, lidé s plenami a lidé dlouhodobě upoutaní na lůžko. Nejrizikovější období je léto a deštivo.

Co dělat s tímto nepříjemným problémem?

Všeobecně u kožních problémů platí, že byste po týdnu přetrvávajících potíží, měli navštívit lékaře. Ten pak usoudí, oč se jedná, případně provede další vyšetření anebo vás odešle ke kožnímu lékaři. V rámci vyšetření může být z místa odebrán stěr a odeslán na histologii. Biopsie se v rámci diagnostiky tohoto problému užívá doopravdy jen ve výjimečných případech.

Léčba intertriga

Léčba se skládá z lokální léčby, kdy se na postižené místo aplikují různé masti. Vůbec ta nejlepší obsahuje oxid zinečnatý. Dále je vhodné aplikovat fungicidní krémy, jakým je např. clotrimazol. Dobře na onemocnění působí i olej z tresčích a žraločích jater, které konzumujete, prodávány jsou v tobolkách. Někdy proti bolesti lékař naordinuje kortikoidní mast, ale nutno říct, že tato mast jinak nemá vůbec význam, nevyléčí vás.

Prevence

U intertriga je důležitá hlavně ta prevence. Obézní by proto měli zhubnout a zbavit se přebytečných záhybů kůže. Pečlivě dbejte na hygienu. Důraz klaďte na suchou pokožku. Pokožku důkladně ošetřujte savými ručníky a v případě potřeby zapudrujte. S rozvahou volte i oblečení, mělo by být savé, bavlněné, dobře prodyšné a volné.

1 komentář

  1. Já opruzeniny vždy řeším co nejdříve. Používám k tomu ubrousky. Přiložím na opruzeninu, chvíli počkám, a zarudnutí zmizne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here