Domů Lékařský slovník Izokorie

Izokorie

Izokorií rozumíme fyziologický, normální stav očních zornic (pupil), které mají stejnou velikost. Jsou souměrné. Nehodnotí se, zda jsou obě rozšířené nebo obě zúžené. Jen to, zda jsou shodné. Zornice mívá ve světle přibližně 2‒4 mm průměr, naopak ve tmě 4‒8 mm.

Patologickým stavem na anizokorie, kdy je každá zornice jinak veliká, tj. zornice jsou asymetrické.

Zornice je otvor, která se nachází v duhovce a může měnit svůj průměr dle toho, kolik světla jím proniká do oka. Změna průměru zornice je závislá na hladkých svalech, tj. vůlí neovlivnitelných, jsou to musculus sphincter iridis (zužuje zornici) a musculus dilatator iridis (rozšiřuje zornici). Zúžení zornic se nazývá mióza a rozšíření mydriáza. Tyto stavy zornice mohou být přirozené, tj. ve tmě se zornice dilatuje, za světla stahuje, ale také patologické, tj. u nemocí nervového systému, užívání drog atd.

Vyšetření zornic se provádí u očního lékaře nebo neurologa, kdy si zakryjeme oči a při otevření dojde k osvícení jasným světlem, rozšířená zornice se stáhne. Při izokorii je stažení shodné.

Anizokorie, různá šíře zornic, může být buď fyziologická u některých lidí, nebo patologická a může provázet poškození nervové soustavy, např. zvýšení nitrolebního tlaku, krvácení do mozku, roztroušenou sklerózu atd.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here