Domů Zajímavosti Jak darovat krev

Jak darovat krev

1323

Dárcovství krveDárcovství krve je dobrovolná činnost spojená s odebráním krve od zdravého dárce. Tato krev je pak použita tam, kde to zrovna potřebují – při transfuzi krve, úrazech, léčbě chudokrevnosti a nádorů, ledvinové dialýze, těžších operacích srdce a cévního systému a při transplantaci orgánů. Krevní transfuze potká podle statistiky během života každého Čecha. Měli bychom proto mít na paměti, že krev od někoho jiného budeme možná jednou potřebovat i my sami. Darování krve nijak nebolí a pokud v tom nebrání zdravotní stav, měl by tuto možnost zvážit každý z nás.

Kde mohu darovat krev?

Krev můžete darovat v kterékoli transfuzní stanici, které pracují buď při větších nemocnicích, nebo i samostatně (např. stanice Českého červeného kříže). Jejich seznam je možné vyhledat na internetu.

Jaké pro mne plynou výhody z darování krve?

Dárcovství krve je bezpříspěvkový dobrovolnický akt, za který tedy zpravidla nedostanete finanční odměnu. Místo toho jsou však pro dárce připraveny odměny v podobě pracovního volna na den, kdy krev darujete. Jako dárce máte totiž nárok na odpočinek a „zotavení“ po odběru, ze zaměstnání vás proto podle zákoníku musí uvolnit nejen na cestu do transfuzní stanice a zpět, ale i po dobu 24 hodin po odběru. Za toto pracovní volno dostanete vaši mzdu uhrazenu v plné výši. Jako dárci krve máte také nárok na snížení základu daně z příjmu, a to ve výši až 2000 Kč za každý odběr. Značnou výhodou dále je, že budete mít neustálý přehled o svém zdravotním stavu. Před každým odběrem se totiž zhotovuje komplexní vyšetření, které koneckonců může včas odhalit některé skryté onemocnění. Dárci krve také dostanou občerstvení přímo na transfuzní stanici a štědré jsou k nim i zdravotní pojišťovny. Připravují pro ně speciální nabídky v podobě lázeňských pobytů, cestovního pojištění zdarma či různých výživových doplňků (vitamínů). Navíc, když už nic jiného, zůstane vám z darování krve pocit, že jste udělali dobrou věc.

Co musím vědět, pokud chci darovat krev?

Krev může darovat každý občan České republiky (s platným průkazem totožnosti) ve věku 18-65 let  s váhou nad 50 kg. Důležité je nepřijít na odběr na lačno a dehydratován –dostavit se dostatečně najedený a napitý je jednou ze základních podmínek k tomu, aby se vám při odběrech neudělalo zle. Přesto je nutné vyvarovat se tučným a kořeněným jídlům, alkoholu a kouření během 12 hodin před odběry. Dárcovství krve je po zdravotní stránce velmi přísně kontrolováno. Před odběry vás čeká vyšetření krve, jejíž obraz je zkoumán na přítomnost různých onemocnění. Překážkou pro darování nejsou jen nemoci, které případně zrovna máte, ale také ty, které jste již prodělali (např. žloutenka, zánět ledvin, toxoplazmóza, tularémie, brucelóza, TBC, tropické nemoci, pohlavní choroby). Darovat nesmíte i pokud jste přišli do styku s infekční žloutenkou, s virem HIV nebo s krvácivou chorobou v rodině či u sexuálního partnera. Musíte prohlásit, že nepatříte do rizikových skupin jako jsou narkomani, homosexuální partneři či promiskuitně žijící lidé. Krev nemůžete darovat ani pokud jste prodělali transplantaci orgánů, opakovanou léčbu krevními deriváty či lidským růstovým hormonem. Nevhodný dárce je např. i člověk po nedávné léčbě antibiotiky a po přisátí klíštěte v posledním měsíci. Zda jste či nejste zdravotně způsobilí pro dárcovství krve, se dozvíte od lékaře přímo na transfuzní stanici. Protože krev patří k složkám lidského těla, které se samovolně obměňují a podle potřeby dotváří, je možné krev darovat až 5x za rok u mužů a 4x za rok u žen.

Jak probíhá darování krve?

Po příchodu a registraci na transfuzní stanici dostanete k prostudování dokument „Poučení dárce krve“ a formulář „Dotazník dárce krve“, který vyplníte. Následuje vyšetření krevního obrazu a preventivní prohlídka u lékaře, který vám např. změří krevní tlak. Samotný odběr trvá 5-10 minut, během kterých ležíte na lůžku a krev je čerpána speciálním přístrojem do krevních konzerv. Odebírá se přibližně 450 ml krve. Po skončení odběru je nutné jistou dobu setrvat na lůžku, aby se vám neudělalo nevolno.

Pokud se rozhodnete darovat krev, nezapomeňte:

– platný průkaz totožnosti s fotografií (občanský průkaz nebo pas)
– platnou průkazku zdravotního pojištění v ČR  
– snídat netučné jídlo (rohlík, džem, čaj)
– vypít dostatek tekutin (až 3 litry den předem a alespoň 0,5 l ráno před odběrem)

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den! Je mi 27 let,rozhodl jsem se darovat krev,ale nevím jak na to. Prosím poraďte. Dále mám pak otázku-jsem gay a žiji už šest let s jediným sexuálním partnerem spořádaný a bezpromiskuitní život. Byla by to tedy nějaká překážka v dárcovství krve?
    Děkuji pěkně za odpověď

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here