Domů Zajímavosti Jaká je kvalita vody z watercoolerů?

Jaká je kvalita vody z watercoolerů?

324

watercooler aneb ochlazovač vodyWatercooler, v překladu „ochlazovač vody“, je moderní zařízení určené k distribuci pitné vody z velkých plastových barelů. Voda z nich čepovaná může být chlazená či naopak horká k přípravě teplých nápojů. Watercoolery se v dnešní době staly velmi populárními zejména díky jejich nabízenému pohodlí – najdeme je na pracovištích, ve školách, v nemocnicích, obchodech i bankách, a vodu z nich můžeme pít zadarmo. Avšak jak kvalitní tato voda je?

V čem spočívá nebezpečí?

Člověk by měl v ideálním případě vypít až 3 litry tekutin za den. Dodržovat pitný režim je pro zdraví našeho organismu velmi důležité, avšak pokud se rozhodneme k tomuto účelu konzumovat vodu z watercoolerů, může to našemu zdraví spíše škodit, než prospívat. Proč?

Úskalí watercoolerů spočívá zejména v tom, že kvalita vody, která je v barelu na zařízení nasazena, zdaleka neodpovídá kvalitě vody, která je spotřebitelem vyčepována. Ta závisí na několika faktorech, zejména na frekvenci odběru vody z watercooleru, na teplotě, která panuje v místnosti, kde je voda skladována, a v neposlední řadě také na kvalitě a druhu konstrukčních materiálů daného čepovacího přístroje. Voda z nasazeného barelu by totiž měla být spotřebována během 3 dnů, avšak malým odběrem nebo odstávkami se tato doba mnohdy prodlužuje a kvalita vody se zhoršuje – množí se v ní nežádoucí bakterie, jejichž výskyt je pro zdraví člověka nebezpečný. Za kvalitu čepované (nikoli čerstvě nasazené) vody ručí ten, kdo se rozhodne zařízení na svém pracovišti (zaměstnancům, na úřadech, ve školách atd.) provozovat. Pokud se však nestará o důkladnou sanaci (čištění) přístroje, riziko tvorby mikrobiálního filmu na vnitřních stěnách barelů se zvyšuje. Sanace přístroje je poměrně náročná a je nutné ji provádět až 4 x ročně, což výrobci ve svých reklamách na „dokonalé“ watercoolery často zapomínají uvádět.

Všudypřítomné bakterie

Mezi mikroorganismy, které se v čepovacích zařízeních hojně množí, patří především bakterie – Pseudomonas aeruginoza, koliformní bakterie a organotrofní bakterie. Pseudomonas aeruginoza je nebezpečná bakterie útočící na organismus v době jeho imunitního oslabení. Napadá kůži, sliznice, tkáně kostí, močové cesty, plíce i střevní trakt a způsobuje těžké hnisavé infekce. Bakterie je značně rozšířena např. po nemocnicích, kde komplikuje zdravotní stav lidí po operacích, ale nebezpečná je např. i pro diabetiky a lidi užívající některé léky (cytostatika, kortikoidy apod.). Koliformní bakterie osidlují trávicí trakt a zvyšují riziko žaludečních a střevních obtíží. Organotrofní bakterie jsou samy o sobě zdravotně nezávadné, avšak ve stojaté vodě po čase odumírají a vytváří živnou půdu pro ostatní zmíněné mikroorganismy, které již nebezpečné být mohou.

Co říká legislativa?

Podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví nesmí být čepovací zařízení zdrojem mikrobiálního znečištění a nesmí obsahovat nežádoucí bakterie. Navíc limity pro nejvyšší mezní hodnoty výskytu bakterií v pitné vodě jsou velmi přísné – aby voda byla uznána za zdravotně nezávadnou, nesmí obsahovat jedinou bakterii Pseudomonas aeruginoza ani koliformní bakterii. Podle výzkumů jsou však watercoolery těmito bakteriemi přímo zamořeny.

Problematické však je, že voda načepovaná z watercoolu do kelímku již není předmětem zkoumání žádné odpovědné organizace (např. hygienické služby apod.). Pokud se tedy o watercooler nestará sám jeho provozovatel, je pravděpodobnost výskytu nežádoucích bakterií extrémně vysoká. Pokud se tedy rozhodnete dodržovat pitný režim, watercoolerům se raději vyhněte a natočte si obyčejnou vodu z kohoutku, která je podrobena přísným hygienickým kontrolám. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here