Domů Nemoci Léky Kapidin

Kapidin

767

Pod názvem Kapidin se ukrývá lék, jenž náleží do skupiny blokátorů kalciových kanálů. Jde o lék řešící vysoký krevní tlak, tedy je to antihypertenzivum. Jeho účinnou látkou je lercanidipini hydrochloridum. Stejným lékem jsou však i léky Karnidin, Lercaprel, Elernap, Enelapril. Potahované tablety fungují na uvolnění svaloviny a rozšíření průměru cév, čímž se sníží odpor proudící krvi.

Kapidin je tedy lék, který se užívá ke snížení vysokého krevního tlaku, a to i v kombinaci s dalšími léky na krevní tlak, především ze skupiny ACE inhibitorů a některými diuretiky. Kromě pozitivního účinku na krevní tlak, se pozitivně podepisuje i na prokrvení srdce a věnčité tepny, a proto se předpisuje i nemocným s anginou pectoris.

Interakce užívání Kapidinu

Lék samozřejmě nesmí užívat ti, co jsou na lék anebo jeho nějakou složku alergičtí. Léku by se měli vyhnout i ti, co již měli alergickou reakci na amlodipin, nikardipin, felodipin, isradipin, nifedipin nebo lacidipin. yokardu. Lék nesmí užívat ani ti, co mají potíže s játry nebo ledvinami. Užívání Kapidinu se nesmí kombinovat ani s inhibitory isoenzymu CYP3A4, tedy léky proti plísním, makrolidovými antibiotiky a cyklosporinem. Při užívání Kapidinu nesmíte konzumovat grapefruity nebo grapefruitovou šťávu. Lék není určen pro těhotné, potencionálně těhotné a ženy v plodném věku, které neberou antikoncepci. Užívat je nesmíte ani když kojíte.

Užívání Kapidinu

Lék je možno užívat pouze podle pokynů lékaře. Lék užívejte pravidelně a vždy ve stejnou dobu. Ideální dobou je ráno, asi 15 minut před snídaní. Snídaně by pak neměla být tučná, protože taková snídaně pak zvyšuje hladinu léku v krvi. Obvykle se užívá 10 mg ráno, někdy je možno lék užívat v dvojnásobném množství. Tablety se polykají celé, nerozkousávají se a zapíjí se dostatečným množstvím vody. Tabletu je možno jen rozpůlit.

Užívání u dětí

Lék není určen osobám do 18 let.

Předávkování

Pokud se předávkujete, okamžitě se obraťte na nejbližší lékařskou službu. Hrozí zde nadměrné snížení krevního tlaku a nepravidelnou rychlou srdeční akci. Hrozí zde i bezvědomí.

Nežádoucí účinky

K méně častým nežádoucím účinkům patří bolest hlavy, závratě, zrychlený tep, návaly a otoky kotníků. Vzácnými účinky jsou ospalost, únava, slabost, nutkavý pocit na zvracení, zvracení, průjem, bolest břicha, vyrážka, bolest svalů, nadměrné močení i angina pectoris. K velmi vzácným nežádoucím účinkům pak patří velký pokles krevního tlaku, mdloby, otok dásní, zvýšení hodnot jaterních enzymů, častější močení, bolest na hrudi a srdeční infarkt.

Lék je dostupný v balení po 7, 14, 28, 30, 35, 42, 50, 56, 98 a 100 tabletách. Lahvičky s tabletami jsou po 100 kusech.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here