Domů Zajímavosti Kde pomáhá fyzioterapie?

Kde pomáhá fyzioterapie?

340

FyzioterapieFyzioterapie je nelékařský zdravotnický obor, který pomáhá zejména při obtížích s kloubním a svalovým aparátem. Zdravotních problémů spojených s každodenním přetěžováním kloubů, svalů a vazů je v dnešním světě stále narůstající množství. Mnohdy vám k zotavení nepomůže žádný lékař, ale fyzioterapeut ano. V tomto článku se proto dozvíte, s jakými problémy se můžete na fyzioterapeuty obrátit.

Co je to fyzioterapie a jakých metod využívá?

Fyzioterapie se zaměřuje na rehabilitační léčbu pohybového aparátu. Slovo fyzioterapie znamená v překladu léčbu přírodními, fyzikálními metodami. Fyzioterapeut navíc pracuje povrchově, aniž by jakkoli porušil povrch kůže (např. nesmí vpichovat injekce). Fyzioterapeutické metody se stále rozvíjejí a je jich celá řada. Jejich cílem je obnovit pohybové funkce postižených svalů, kloubů či vazů do maximálně možného nebo nejlépe původního rozsahu. Pohybový aparát trpí denně naším fyzickým i psychickým vypětím a jednostranné zatěžování určitých částí těla může vést ke snižování jejich přirozené pohyblivosti. Fyzioterapie je schopna vylepšovat i zdravotní stavy lidí po vážných úrazech či jakýchkoliv nemocí, které jsou příčinou jejich chorobných stavů. Služby fyzioterapeutů využívají i profesionální i amatérští sportovci. V neposlední řadě se fyzioterapie snaží pomáhat lidem, kteří s různých příčin (úrazy, mozkové mrtvice) definitivně ztratili možnost ovládat určité části svého těla. S ohledem na jejich postižení je učí pracovat s kompenzačními pomůckami (berle, invalidní vozíky apod.), aby byli schopni nutné soběstačnosti.

Fyzioterapie používá mnoho terapeutických postupů. Mezi základní patří cvičební programy, jejichž cílem je mechanickou cestou zvýšit pohyblivost kloubů a svalstva. Základem úspěšné rehabilitace je samotné odstranění bolestí a napětí ve svalech, k čemuž se využívají různé měkké techniky a mobilizace. Speciálními metodami jsou různé léčby pomocí ultrazvuku (elektroléčba), koupele (vodoléčba), masáží a akupresury, které však mohou vykonávat jen optimálně kvalifikovaní fyzioterapeuti. V rámci fyzioterapie existuje několik dílčích profesionálních metod, k jejichž provozování musí být fyzioterapeuti také dostatečně vyškoleni.  Mezi nejrozšířenější patří Vojtova metoda, metoda manželů Bobathových, Kabatova metoda a Manuální léčba podle Lewita.

Fyzioterapie pomáhá při řešení těchto zdravotních problémů:

– bolesti pohybového ústrojí
– bolesti hlavy, krku, páteře (skolióza) a zad
– bolesti spojené s jednostranným přetěžováním částí organismu
– poúrazové stavy
– bolesti zad u těhotných žen, stresová inkontinence
– onemocnění dýchací soustavy (astma)
– stavy po infarktu myokardu a mozkové mrtvici
– neurologické poruchy (roztroušená skleróza, paraplegie, polyneuropatie, Parkinsonova choroba)

U dětí se navíc zaměřuje na:

– centrální koordinační poruchy pohybového vývoje
– dětskou mozkovou obrnu
– ortopedické vady hrudníku
– špatné zakřivení páteře (skolióza) a asymetrické držení těla, trupu a hlavy
– vrozené vady nohy (pes equinovarus – koňská noha)

Fyzioterapie nabízí efektivní řešení, jak vrátit postiženým částem lidského těla původní pohyblivost, ale působí také preventivně. Některá zdravotní rizika jako artróza kloubů jsou spojená například se špatným držení těla, které můžete zlepšit právě díky práci fyzioterapeutů. Fyzioterapeuti působí jednak v nemocničních rehabilitačních zařízeních, v návaznosti na různé specialisty, v lázeňských zařízeních, ale i v soukromé praxi. Odborná způsobilost těchto soukromníků se může lišit, proto si raději vždy dostatečně ověřte jejich fyzioterapeutickou způsobilost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here