Domů Zajímavosti Když moře léčí

Když moře léčí

936

Léčivé účinky mořské soli znali již staří Egypťané, kteří ji využívali zejména jako velkého pomocníka při hojení ran. Jejich moudrost se zachovala do novověku, a proto se i dnes vedle klasické farmakologické a terapeutické léčby různých nemocí hojně doporučují ozdravné pobyty u moře.

Blahodárně na lidský organismus působí nejen množství minerálních látek, které mořská voda obsahuje, ale i specifický přímořský vzduch. Pobyty u moře tak vyhledávají alergici či astmatici, kteří zde léčí své dýchací problémy.

Mořská sůl a její minerály

Mořská voda obsahuje množství látek užitečných pro náš organismus. Jedná se o soubor mnoha minerálů a stopových prvků, z nichž jmenujme sodík, draslík, jód, brom, vápník, hořčík či železo, které považujeme za nejúčinnější. Mořská sůl s těmito minerály má schopnost vyživovat, uklidňovat a hojit pokožku lidského těla, a tím ji i léčit. Tyto účinky soli z moře ocení zejména pacienti s chronickými kožními nemocemi, jako je atopický ekzém, akné či lupénka. Mořská voda navíc neublíží nikomu, protože je vhodná pro všechny typy pokožky, včetně suché či citlivé. Mořské minerály působí příznivě i na funkci štítné žlázy (jód), nervy (brom) a mohou být účinné i při zlepšení soustředění (draslík, sodík). Látky proniklé do vyživené pokožky také zrychlují krevní oběh a stimulují látkovou výměnu. Proto mořská sůl pomáhá i při srdečních onemocněních.

Moudrost starých Egypťanů se modernímu člověku nejednou osvědčila a jinak tomu není ani s využitím mořské vody při hojení otevřených ran. Odborníci totiž potvrdili, že sůl stimuluje migrace buněk, které se na procesu hojení podílejí a působí také antibakteriálně, čímž zamezuje zanesení infekce do hojící se rány.

Léčivé účinky moře při dýchacích obtíží

V současnosti je pořádáno mnoho ozdravných pobytů u moře, které jsou zaměřeny na léčbu respiračních a alergických onemocnění, pro která jsou typické obtíže s dýcháním. Mořský vzduch je výjimečný v tom, že neobsahuje žádné pyly ani alergeny a bývá dostatečně suchý a horký. Vzduch v blízkosti moře je také nasycen některými minerály, např. hořčíkem nebo bromem, které zklidňují nervové napětí. Síla slaného mořského vzduchu tedy tkví v tom, že pročišťuje a uvolňuje dýchací cesty a zlepšuje tím dýchací obtíže, které pacienti mají. Ozdravné pobyty u moře využívají nejvíce astmatici, alergici a pacienti s cystickou fibrózou. Délka těchto pobytů činí nejméně 3 týdny, což je optimální doba k tomu, aby se účinky mořského vzduchu začaly účinně projevovat. Zlepšení dýchacích obtíží je pak možné u pacientů sledovat až půl roku.

Sluneční paprsky jako lék na lupénku

Dostatek přirozeného slunečního světla může stimulovat naše duševní funkce, pomáhat v boji se stresem a depresemi, ale nejen tam. „Sluneční terapií“ je proslulé zejména Mrtvé moře, jehož atmosféra je mnohem silnější než v jiných přímořských oblastech. Ochrannou vrstvou zde pronikají ultrafialové paprsky, které naši kůži nespalují a nezpůsobují jejich stárnutí. Jejich neocenitelnou schopností je potlačovat nežádoucí autoimunitní reakce organismu, které jsou podstatou některých onemocnění, např. lupénky. Sluneční záření je však vnímáno jako prospěšné i v léčbě mnohých dalších kožních nemocí.

Proslulé Mrtvé moře

Jedinečnou úlohu v léčebných účincích mořské vody hraje Mrtvé moře. Mrtvé moře je ve skutečnosti jezero, které se rozkládá mezi státy Izrael a Jordánsko v Asii. Je jedinečné hned v několika ohledech. Leží v hloubce 400 m pod úrovní jakéhokoli jiného moře a je tak nejníže položeným odkrytým místem na zemi. Vodu do jezera přivádí řeka Jordán, avšak voda z něj už není nikam odváděna. Horký vzduch ji vypařuje a právě proto je zdejší voda mnohem bohatší na léčivé soli a minerály než jiná moře. Salinita vody Mrtvého moře se pohybuje kolem 32 %, což je stav, při kterém ve vodě nemohou žít žádní živočichové, proto tedy jméno Mrtvé moře.

Mrtvé moře je proslulé zejména pro speciální bahno, které se z hloubky jeho dna těží. Vyrábí se z něj různé bahenní zábaly a jiná léčebná kosmetika. Bahno odstraňuje svalové a nervové napětí, zlepšuje krevní a lymfatický oběh a pomáhá při revmatických obtížích. Má schopnost vyživovat, odstraňovat odumřelé buňky v pleti a tím ji čistit do hloubky, což ocení zejména pacienti trpící akné. Bahenní zábaly jsou vhodné i pro celkovou regeneraci a relaxaci přetěžovaného organismu.  

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here