|

Když moře léčí

Léčivé účinky mořské soli znali již staří Egypťané, kteří ji využívali zejména jako velkého pomocníka při hojení ran. Jejich moudrost se zachovala do novověku, a proto se i dnes vedle klasické farmakologické a terapeutické léčby různých nemocí hojně doporučují ozdravné pobyty u moře.

Blahodárně na lidský organismus působí nejen množství minerálních látek, které mořská voda obsahuje, ale i specifický přímořský vzduch. Pobyty u moře tak vyhledávají alergici či astmatici, kteří zde léčí své dýchací problémy.

Mořská sůl a její minerály

Mořská voda obsahuje množství látek užitečných pro náš organismus. Jedná se o soubor mnoha minerálů a stopových prvků, z nichž jmenujme sodík, draslík, jód, brom, vápník, hořčík či železo, které považujeme za nejúčinnější. Mořská sůl s těmito minerály má schopnost vyživovat, uklidňovat a hojit pokožku lidského těla, a tím ji i léčit. Tyto účinky soli z moře ocení zejména pacienti s chronickými kožními nemocemi, jako je atopický ekzém, akné či lupénka. Mořská voda navíc neublíží nikomu, protože je vhodná pro všechny typy pokožky, včetně suché či citlivé. Mořské minerály působí příznivě i na funkci štítné žlázy (jód), nervy (brom) a mohou být účinné i při zlepšení soustředění (draslík, sodík). Látky proniklé do vyživené pokožky také zrychlují krevní oběh a stimulují látkovou výměnu. Proto mořská sůl pomáhá i při srdečních onemocněních.

Moudrost starých Egypťanů se modernímu člověku nejednou osvědčila a jinak tomu není ani s využitím mořské vody při hojení otevřených ran. Odborníci totiž potvrdili, že sůl stimuluje migrace buněk, které se na procesu hojení podílejí a působí také antibakteriálně, čímž zamezuje zanesení infekce do hojící se rány.

Léčivé účinky moře při dýchacích obtíží

V současnosti je pořádáno mnoho ozdravných pobytů u moře, které jsou zaměřeny na léčbu respiračních a alergických onemocnění, pro která jsou typické obtíže s dýcháním. Mořský vzduch je výjimečný v tom, že neobsahuje žádné pyly ani alergeny a bývá dostatečně suchý a horký. Vzduch v blízkosti moře je také nasycen některými minerály, např. hořčíkem nebo bromem, které zklidňují nervové napětí. Síla slaného mořského vzduchu tedy tkví v tom, že pročišťuje a uvolňuje dýchací cesty a zlepšuje tím dýchací obtíže, které pacienti mají. Ozdravné pobyty u moře využívají nejvíce astmatici, alergici a pacienti s cystickou fibrózou. Délka těchto pobytů činí nejméně 3 týdny, což je optimální doba k tomu, aby se účinky mořského vzduchu začaly účinně projevovat. Zlepšení dýchacích obtíží je pak možné u pacientů sledovat až půl roku.

Sluneční paprsky jako lék na lupénku

Dostatek přirozeného slunečního světla může stimulovat naše duševní funkce, pomáhat v boji se stresem a depresemi, ale nejen tam. „Sluneční terapií“ je proslulé zejména Mrtvé moře, jehož atmosféra je mnohem silnější než v jiných přímořských oblastech. Ochrannou vrstvou zde pronikají ultrafialové paprsky, které naši kůži nespalují a nezpůsobují jejich stárnutí. Jejich neocenitelnou schopností je potlačovat nežádoucí autoimunitní reakce organismu, které jsou podstatou některých onemocnění, např. lupénky. Sluneční záření je však vnímáno jako prospěšné i v léčbě mnohých dalších kožních nemocí.

Proslulé Mrtvé moře

Jedinečnou úlohu v léčebných účincích mořské vody hraje Mrtvé moře. Mrtvé moře je ve skutečnosti jezero, které se rozkládá mezi státy Izrael a Jordánsko v Asii. Je jedinečné hned v několika ohledech. Leží v hloubce 400 m pod úrovní jakéhokoli jiného moře a je tak nejníže položeným odkrytým místem na zemi. Vodu do jezera přivádí řeka Jordán, avšak voda z něj už není nikam odváděna. Horký vzduch ji vypařuje a právě proto je zdejší voda mnohem bohatší na léčivé soli a minerály než jiná moře. Salinita vody Mrtvého moře se pohybuje kolem 32 %, což je stav, při kterém ve vodě nemohou žít žádní živočichové, proto tedy jméno Mrtvé moře.

Mrtvé moře je proslulé zejména pro speciální bahno, které se z hloubky jeho dna těží. Vyrábí se z něj různé bahenní zábaly a jiná léčebná kosmetika. Bahno odstraňuje svalové a nervové napětí, zlepšuje krevní a lymfatický oběh a pomáhá při revmatických obtížích. Má schopnost vyživovat, odstraňovat odumřelé buňky v pleti a tím ji čistit do hloubky, což ocení zejména pacienti trpící akné. Bahenní zábaly jsou vhodné i pro celkovou regeneraci a relaxaci přetěžovaného organismu.  

Další články z rubriky

Tagy: , , ,

Zanechte odpověď