Domů Nemoci ORL Křivá nosní přepážka

Křivá nosní přepážka

1107

Křivá nosní přepážka může být vrozená, ale můžete k ní přijít i po nějakém traumatu, a to především po zlomení nosu. Zakřivení nosní přepážky může být různé. Od minimálního až po velmi výrazné. Ty největší odchylky však bohužel bývají především u vrozených deformit. Faktem však je, že nějakým (byť minimálním způsobem) má deformovanou nosní přepážku skoro každý.

Křivá nosní přepážka to nepředstavuje pouze estetický problém, je to i zdravotní komplikace, která může být spojena s celou řadou obtíží. U vrozeného problému jsou lidé obvykle navyklí a umí dýchat i s takovýmto nosem, u získané křivé nosní přepážky je to však jinak. Dýchají špatně, dýchají více ústy, díky čemuž jsou více ohroženi infekcí. Vzduch totiž do plic přichází neohřátý a nečištěný. Sliznice v nose atrofuje a stává se náchylnou na infekce i zánětům nosních dutin. Tito lidé rovněž trpí i častými infekcemi krku a plic.

Nepodceňujte křivou přepážku

Deformovaná nosní přepážka je spojena se špatným zásobením organismu kyslíkem, které má za následek poškození nosní sliznice, jež je spojeno s neustálým zhoršováním stavu. Situace nakonec může vést až k úplné uzávěře nosu. Objevit se však rovněž může i chrapot, dýchací potíže, chronické záněty a apnoický syndrom, což je porucha dýchání spojená se zástavami dechu ve spánku.

Spánkový apnoický syndrom je velmi nebezpečný

Spánkový apnoický syndrom není žádná legrace, je to dost nebezpečné. Stav je spojen se zhoršeným přísunem kyslíku do těla i jednotlivých orgánů. Nemocní pak bývají během dne unavení, ospalí, nepozorní a mnohem více náchylnější k nemocím oběhové a nervové soustavy. Byť byste to nikdy neřekli, ale taková křivá nosní přepážka pak může stát za zvýšeným rizikem srdečního infarktu. Co tedy dělat s křivou nosní přepážkou? Dá se tento problém nějakým způsobem vyřešit?

Septoplastika

Je zajímavé, že byť má křivou přepážku 90%, ve skutečnosti s ní má problémy naštěstí pouze jen 10% lidí. Pokud je stav s nosní přepážkou natolik závažný, že způsobuje skutečně velké obtíže, tedy neprůchodnost nosu, chronické záněty průdušek, astma anebo také apnoické pauzy, je vhodné přistoupit k chirurgickému řešení. Někdy se k úpravě nosní přepážky přistupuje i z estetických důvodů. O operaci rozhoduje ORL specialista anebo plastický chirurg. Někdy se provádí spolu s rhinoplastikou.

Jak probíhá operace nosní přepážky?

Nosní přepážka je vždy opravována v celkové anestézii. Před operací je nutné předoperační vyšetření. Operace se provádí z otevřeného přístupu anebo také z uzavřené cesty. Bohužel v případě otevřené cesty pak zůstává drobná viditelná jizva. Operace je to náročná, trvá hodinu a více. Po zákroku se provede na 2-3 dny tamponáda. Počítat musíte s otoky a podlitinami v obličeji. Hospitalizace obvykle trvá 2-5 dnů. Týden však nesmíte smrkat. Doporučovány jsou obklady a léky urychlující vstřebávání hematomů. Stehy jsou obvykle odstraněny desátý den po operaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here