Domů Nemoci Příznaky Křupání za krkem

Křupání za krkem

2147

Křupání za krkem zažila asi většina z nás. Stav může být spojen s bolestí anebo také hukotem v uších. Samotné křupnutí je obvykle bezbolestné a obvykle nepředstavuje nic vážného. Po křupnutí naopak dochází k úlevě. Pokud by tomu však bylo jinak a prásknutí za krkem doprovází bolest nebo otok, měli byste kontaktovat zdravotníka.

Možné příčiny křupání za krkem

K lupnutí dojde při pohybu krku, kdy dochází k otáčení hlavy. K prasknutí přitom může dojit u jakéhokoliv jiného obratle nebo kloubu. Docházet k tomu může z důvodu změn kapaliny, která je v synoviálním kloubu. Praskání může způsobit skutečné lupnutí bubliny v kapalině. Křupání za krkem může být spojeno s vazy nebo šlachami, které se pohybují přes svaly nebo jiné šlachy v oblasti krku. Další možnou příčinou je osteoartróza. Křupání se pak objevuje z důvodu opotřebení chrupavky. Může k tomu dojít i po traumatickém poranění. Tento typ křupání je spojen s bolestí, omezením pohyblivostí krku i hlavy.

Příznaky nenormálního křupání za krkem

  • Zpozornět byste měli tehdy, když křupání za krkem se objeví při každém, nebo skoro každém, pohybu.
    Křupnutí provází bolest nebo otok.
  • Křupání se objeví po operaci nebo nehodě.
  • Kdy rozhodně s křupáním za krkem neváhat a jít k doktorovi.
  • Pakliže křupání za krkem doprovází bolest a otok, může to naznačovat, že jde o osteoartritidu nebo jiný typ zánětlivého procesu v kloubu krku. Lékaře navštivte i v případě, když se křupání objeví nově po traumatu, hlavně po pádu, dopravní nehodě. Doktora navštivte tehdy, když se křupnutí objeví při každém pohybu krku. Mohlo by jít o problém týkající se funkce kloubu. Stav může být doprovázen bolestí. Křupání za krkem se může objevit i po operaci.

Může být křupání za krkem spojeno s vážnými zdravotními problémy?

Obvykle nemusí, ale také může. Někteří lidé si krk prokřupávají ze zvyku, nebo spíše zlozvyku. Někdy to dělají ze stresu. Křupnutí jim přináší úlevu. Máte obavu z toho, že opakované prokřupávání může zvýšit riziko artritidy? Studie ukázala, že tato obava je zbytečná. Některé studie však ukázaly, že by takové prokřupávání mohlo vést k uvolnění vazů, což pak může způsobit výhřez ploténky.

Když je křupání za krkem běžný stav

Naštěstí povětšinou křupání za krkem není nic vážného a jde o stav, který je spojen s uvolnění ztuhlého krku, k němuž došlo po strnulém sezení v jedné poloze. Takové křupnutí je pak spojeno s protažením, uvolněním a úlevou. Ostatně podobné akce se střetnete i u chiropraktika, který vám uvolní zatuhlý krk. Pozor si dejte pouze na to, že s přibývajícím věkem takovéto prokřupnutí může způsobit nejen uvolnění vazů, ale i poškození šlach a cév, které může v konečném výsledku vyvolat i mozkovou mrtvici. Takže byste to s tím prokřupáváním neměli přehánět.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here