Domů Nemoci Léky Lipanthyl

Lipanthyl

Lipanthyl je doplňkem k dietě, s níž se snažíte zbavit přebytečných kilogramů. Potom, co se nemocnému nedaří snížit cholesterol pomocí diety a cvičení. K další indikaci patří i smíšená hyperlipidemie, u níž je léčba statiny kontraindikována anebo není tolerována. Náleží do skupiny léčivých přípravků známých jako fibráty.

Kdo lék nesmí užívat

Lék není určen pro nemocné s poruchou funkcí jater, nemocné s onemocněním žlučníku, alergiky na některou ze složek léku, mají chronickou nebo akutní pankreatitidu a trápí je těžká renální insuficience.

Zvláštní upozornění

U sekundární hyperlipidemie je nutno zjistit, co ji způsobuje. Mohou to být antikoncepční pilulky, ale také cukrovka druhého typu, hypothyreóza, nefrotický syndrom, alkoholismus, dysproteinemie, obstrukční onemocnění jater.

U řady nemocných s játry, kteří začali užívat Lipanthyl, došlo ke zvýšení hladin transamináz. Obvykle jde pouze o přechodné zvýšení, které se nikterak neprojevuje, ale i tak je zapotřebí hladiny transamináz každé 3 měsíce kontrolovat.

V případě pankreatity se mohou objevit kameny ve žlučníku a ve žlučovodu.

Fibráty a další přípravky snižující lipidy zvyšují riziko vzniku hypoalbuminemie a zhoršení ledvinové nedostatečnosti. Objevit se mohou i svalové poruchy a rhabdomyolýza.

Lék nesmí užívat ani ti, které trápí intolerance na laktózu.

Interakce

Při užívání Lipanthylu je zapotřebí dbát větší pozornosti na interakce, čili vzájemné působení, s jinými léky. Tak například s Fenofibrátem dochází ke zvýšenému riziku krvácení. S Cyklosporinem může dojít k vážnému poškození ledvin.  Inhibitory HMG-CoA se zvyšuje riziko závažné svalové toxicity. S Glitazony dochází k paradoxní redukci HDL-cholesterolu. Studie rovněž prokázaly, že spolu užívání s enzymy cytochromu P450 dochází k problémům s cytochromy. Lék není vhodné užívat v těhotenství a během kojení.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším účinkům patří zažívací, žaludeční a střevní problémy. K dalším vedlejším účinkům patří poruchy krve a lymfatického systému. Objeví se i poruchy imunitního systému, cévní poruchy, poruchy nervového systému, bolest hlavy, alergické reakce. Objevit se může žloutenka, hepatitida, žlučníkové kameny, bolesti svalů, sexuální dysfunkce. V krvi se pak může objevit zvýšená hladinahomocysteinu, kreatininu a močoviny v krvi.

Dávkování

Doporučená dávka se pohybuje okolo 200 mg fenofibrátu denně. V případě nutnosti je možné dávku navýšit na 267 mg za den. Dávkování je vždy nastaveno podle hladiny lipidů v séru a také i podle reakce organismu na užívání léku. Pokud po 3 měsících nedojde k dostatečné odpovědi, je nutno zvážit navýšení dávkování případně lékař musí zvážit další doplňkovou léčbu. Pokud lék vůbec nezabírá, je možné léčbu zcela změnit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here