Domů Nemoci Léky Melocox

Melocox

1104

Melocox náleží do skupiny nesteroidních protizánětlivých antirevmatik, jenž je předepsán k léčbě bolesti a zánětů svalů i kloubů. Lék je tzv. typ NSA. Je schopen potlačit otok, zarudnutí, zánět a bolest. Je určen ke krátkodobému i dlouhodobému užívání. Dokáže vyřešit jak akutní problémy, tak i ty chronické. Lékaři je velmi rádi předepisují u revmatoidní artritidy, chorob páteře a ankylozující spondylitidy, což je vlastně jiné označení pro Bechtěrovovu chorobu.

Melocox je jedním z nejpoužívanějších a nejpředepisovanější léků. Jeho účinnou látkou je meloxicam.

Jak funguje

Melocox tlumí v organismu enzym zvaný cyklooxygenáza, jenž ovládá tvorbu sloučenin vyvolávající zánětlivou reakci, látek zvyšujících tělesnou teplotu a pocit bolesti. Tím lék působí antipyreticky, protizánětlivě a tlumí bolest.

Kontraindikace užívání Melocoxu

Melocox by neměly užívat těhotné ženy, ty, které kojí a alergici. Užívat by se neměl užívat ani tehdy, když vás v minulosti trápil žaludeční vřed. Na stavu se negativně podepisuje i špatná srážlivost krve nebo léky proti srážlivosti. Léky Melocox byste neměli užívat ani tehdy, když vás trápí onemocnění jater, ledvin nebo srdečním selháním. Lék není určen pro děti do 16 let.

Riziko užívání Melocoxu

Užívání Melocoxu je spojeno s mírným zvýšením rizika vzniku infarktu myokardu nebo mrtvice, zvlášť, pokud užíváte vysoké dávky. A proto nikdy nepřekračujte předepsané dávkování. Není určen k řešení dlouhodobé bolesti. Velkým rizikem je možnost vzniku Stevens-Johnsonova syndromu, tedy krvácení do podkoží. Objevit se mohou i záněty spojivek a očí, vředy v ústech, krku, nose a na genitáliích. Neobvyklé nejsou ani puchýře a loupající se kůže.

Dávkování

Léky používejte vždy podle předpisu. Obvykle se však doporučuje užívat 7,5 mg nebo 15 mg za den. Tablety zapíjejte vodou a nejlépe během jídla. Dětem do 15 let by se neměl podávat lék o větší síle než 7,5 mg. I když zapomenete, neznamená to, že si vezmete hned několik tablet najednou.

Nežádoucí účinky

Velmi častými nežádoucími účinky jsou poruchy trávení, nevolnost a pocit na zvracení, bolesti, zácpa, nadýmání, průjem, alergická reakce, záněty střev nebo žaludku, afty, puchýře v oblasti okolo očí, genitálií, močové trubice nebo konečníku, jež doprovází i vysoká horečka a celková slabost a odlupování pokožky. Dále se může objevit bolest hlavy, chudokrevnost, svědění pokožky, zvonění v uších i zadržování vody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here