Domů Nemoci Léky Melovis

Melovis

1302

Pod názvem Melovis se skrývá neteroidní protizánětlivé antirevmatikum ze skupiny NSAID, jehož jádrem je účinná látka meloxicam. Všeobecně se v lékárně můžete střetnout i s názvy léků Meloxicam, Mobic, Mylan a jiné.

Melovis působí v těle tak, že snižuje hladinu hormonů, které způsobují zánět a bolest v těle. V konečném výsledku tak opadá otok, bolest a ztuhlost kloubů. Lék je indikován na onemocnění revmatickou artritidou a osteoartritidou. Lék je předpisován i dětem starším dvou let. Lék začíná účinkovat 30-60 minut po užití.

Vedlejší účinky užívání léku

Nutno říct, že výčet vedlejších účinků je ohromný. K největšímu vedlejšímu účinku patří alergická reakce, která se může projevovat kopřivkou, potížemi s dýcháním, otoky. Dále se může objevit bolest na hrudi, slabost, dušnost, obtíže s viděním. Nemocný může zvracet, vykašlávat krev. Vedlejším účinkem je i nárůst hmotnosti, obtíže s močením, žloutenka, nevolnost bolest žaludku, ztráta chuti k jídlu, horečka, bolest v krku, svalová slabost, modřiny, puchýře, loupání kůže. Méně často se objevuje plynatost, závratě, nervozita, bolest hlavy, ucpaný nos nebo průjem. Dále se mohou objevit obtíže s mluvením, dvojité vidění, pomalá řeč, ztráta koordinace, neschopnost pohyblivosti paží.

Velké riziko užívání Melovisu

Látka Meloxicam, která tvoří hlavní účinnou složku léku, zvyšuje riziko smrtelného srdečního infarktu nebo mrtvice, pokud lék úžíváte ve velkých dávkách nebo dlouhodobě. Zvlášť pokud máte nějaké srdeční onemocnění. Absolutně nevhodné je proto lék užívat tehdy, když máte by pass srdce. Dále je zde i velké riziko způsobení krvácení do žaludku a střev, a to až v tak velké míře, že může jít o smrtelný stav. Absolutně nevhodné je tento lék kombinovat s alkoholem, protože ten ještě riziko krvácení do žaludku umocňuje.

Kontraindikace užívání léků

Není vhodné, abyste Melovis užívali tehdy, jestli máte vysokou hladinu cholesterolu, cukrovku, kouříte, zlobí vás srdce, v anamnéze máte krvácení z trávícího traktu, astma, onemocnění ledvin, onemocnění jater a zadržujete tekutiny. Lék také není vhodný užívat během prvního trimestru těhotenství.

Jak Melovis užívat

Lék užívejte přesně podle pokynů lékaře. Užívat ho můžete s jídlem i bez jídla. U užívání léku sledujte svou váhu. Lék skladujte v suchu, tmě a pokojové teplotě.

Dejte si pozor

  • Při užívání Melovisu se vyvarujte alkoholu, může vám to způsobit masivní krvácení do žaludku.
  • Neužívejte tento lék ani s aspirinem.
  • Před užitím léku se poraďte, jestli berete i nějaké jiné léky proti bolesti, alergii anebo teplotě.
  • Dejte si pozor na současné užívání s cyklosporiny, lithiem, léky na ředění krve, methotrexáty, léky na srdce a krevní tlak nebo diuretiky či kortikosteroidy. O všech těchto lécích předem informujte lékaře, aby se mohl rozhodnout, zda je tento lék pro vás skutečně nejlepší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here