Domů Nemoci Příznaky Nízký práh bolesti

Nízký práh bolesti

1935

Nízký práh bolesti představuje zvýšenou vnímavost a citlivost bolesti. Člověk s nízkým prahem bolesti bolest cítí třeba i při minimálním stimulu. Nižší práh bolesti mají ženy, které musí v životě zvládnout menstruační bolest i porodní bolest. Zajímavé rovněž je i to, že bylo zjištěno, že ranní ptáčata mají vyšší práh bolesti než sovy. Na vnímavost bolesti má však vliv také únava, hluk, stres a také geny.

Co je práh bolesti?

Práh bolesti je bod v křivce, kterou zaznamenáme jako rostoucí na jejím úplném počátku. Jde o okamžik, kdy bolest začneme vnímat. Jde o ryze subjektivní záležitost, která je individuální. Není možné jej změřit nějakou přesnou úměrou, můžeme se pouze dotyčného zeptat, na kolik bodů bolest vnímá na škále od nula do desíti. Vnímání bolesti se přitom v průběhu života mění.

Proč mají ženy vyšší práh bolesti?

Díky ženám se prokázalo, že bolest není pouze o nervovém systému, ale také i o hormonech. Studie odhalily, že na tuto skutečnost má vliv estrogen. Na vnímání bolesti mají však vliv i jiné hormony. Při traumatu bývá tělo zaplaveno i jinými hormony, které mají za úkol přirozeně zmírnit bolest. Jde o endorfiny a opiody. Každý má však tuto schopnost tvorby hormonů jinou. Navíc ženy uvolňují endorfinů zcela přirozeně menší množství.

Co snižuje práh bolesti?

  • Práh bolesti mohou snížit i různé faktory, k nimž patří kupříkladu problémy se spánkem. Je přitom jedno, zda jde o chronickou nespavost anebo nespavost spojenou s nezdravými návyky a ponocováním. Podle výzkumu se ukázalo, že stačí, když k tomu bude docházet pravidelně, alespoň jednou týdně.
    Prokázáno rovněž bylo, že nižším prahem bolesti trpí i lidé s depresemi. Je tomu tak proto, že mají pozměněné vnímání bolesti mozku.
  • Na práh bolesti mohou mít vliv i některé léky. Jde především o léky na bolest.
  • Vědci také odhalili, že vliv na tuto skutečnost má i gen, který blokuje BH4, chemickou látku, která zvyšuje práh citlivosti bolest. Látka se přirozeně produkuje, když je to potřeba. Ti kteří jej tvoří ve větším množství, jsou více chráněni před vznikem chronické bolesti.
  • Další zajímavý objev odhalil výzkum v roce 2014, který ukázal na souvislosti mezi vnímáním bolesti a tloušťkou mozkové kúry. Ten, kdo má mozkovou kůru tenčí, vnímá bolest mnohem intenzivněji.
  • Svůj práh bolesti můžete navýšit, když začnete cvičit, protože i to má na vaši bolest pozitivní vliv. Podobná studie, jako ta předešlá, zjistila, že lidé s bolestivou diabetickou neuropatií, však během cvičení naopak bolest cítili mnohem více.
  • Výzkumy rovněž odhalily, že rusovlasí bolest vnímají mnohem citlivěji. Může za to gen MC1R, jenž je spojen rovněž i s barvou vlasů.
  • Významným faktorem, který ovlivňuje vnímání bolesti je stres. Dlouhodobý stres může způsobit bolest a také ovlivnit i její vnímání. Mohou za to stresové hormony, které jsou přitom vyučovány do těla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here