Domů Nemoci Nervová soustava Pásový opar: příznaky, léčba, fotografie

Pásový opar: příznaky, léčba, fotografie

5935

Vir Varicela, který způsobuje plané neštovice, je také původcem nepříjemného onemocnění, které se nazývá pásový opar. Přestože po prodělání planých neštovic zůstává postiženému trvalá imunita, virus Varicela stále přežívá v nervových gangliích a při oslabení organismu může dojít k jeho opětovné aktivaci, čímž vzniká pásový opar, který se projevuje vznikem puchýřkovité vyrážky na kůži, nejčastěji na břiše, zádech, hrudníku či zádech.

Někdy ovšem virus může napadnout i oční rohovku. V takovém případě je potřeba okamžitě jednat, protože hrozí oslepnutí.

Projevy pásového oparu

Tato nemoc postihuje především oslabené a starší jedince. Mezi její hlavní příznaky patří svědění, bolest, celková únava, horečka, zimnice a samozřejmě výsev vyrážky, která má tvar puchýřků a vysévá se v pásech (odtud pásový opar).  Půchýřky se po několika dnech změní ve strupy. V případě nestandardního průběhu může dojít třeba jenom k zarudnutí kůže bez výsevu puchýřků, případně postižená místa jenom bolí a k výsevu puchýřků vůbec nedojde. Často také pacient pociťuje bolest i po zaschnutí puchýřků do doby než se nervová zakončení v kůži vzpamatují. Při napadení motorických nervů mohou vznikat parézy (obrny) svalů. Při napadení obličeje může dojít k obrně trojklanného nervu a v případě napadení oka hrozí oslepnutí.

Léčba pásového oparu

Pásový opar se obvykle léčí acykloviry (například Zovirax). Preparát se užívá nejčastěji v tabletách, v závažnějších případech je podáván injekčně, přímo do žíly. Jako podpůrná léčba se používají masti s obsahem idoxuridinu, léky proti bolesti nebo kortikoidy. V každém případě platí, že léčbu pásového oparu je vhodné svěřit do rukou odborníků. Pokud máte některé ze shora uvedených příznaků, navštivte vašeho lékaře, který rozhodne o další léčbě.

Očkování proti pásovému oparu

Proti viru Varicela existuje dnes očkování, které nehradí pojišťovna. Očkování nicméně chrání proti planým neštovicím a nedokáže stoprocentně zabránit vzniknutí pásového oparu při oslabení organismu.

4 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,

  v létě v těch vedrech se mě na zadní straně krku ( pod vlasy ) udělala na malé ploše vyrážka. V tom vedru jsem myslela, že jsou to potničky. Hodně to svědilo a nechtěně jsem to škrabala. Vyrážka neustupovala a naopak se rozšiřovala. Zasypávám to dětským pudrem, ale stále to svědí a neustupuje. Myslíte, že by se mohlo jednat o pásový opar ?
  Vím, že se těžko odpovídá, ale nejsem schopna chůze, beru léky ( opiáty ) proti bolesti a tak se dotazuji tímto způsobem.
  Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
  Lýdia

 2. Prosím o odpověď na otázku , nakolik je tento pásový opar nakažlivý ?
  Mladí mají dvojčátka ( 1 rok ) a nerad bych je nakazil .
  Pásový opar se mi zahojil minulý týden .
  Děkuji za odpověď. M.S.

 3. Dobry den mnel sem na zadek a levem prsu pasovej opar a stale mne to boli takovi bolesti a tlaky co mi na to pomuze muzete mi pomoc dekuji peter

 4. Bolí mě v krku,dělali výtěr v pořádku,mám občas silný kašel, byl sem na RTG v pořádku sem nekuřák. beru prášky:DoxyHexal. Předem děkuji .Lettl Fr:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here