Domů Nemoci Léky Pentasa

Pentasa

Pentasa je lék, který je dostupný pouze na předpis. Předepíše vám ho pouze specialista  z oboru gastroenterologie, dětská gastroenterologie, hepatologie a interna. Jeho zásadní léčivou látkou je mesalazin.

Indikace

Přípravek slouží k léčbě idiopatických střevních zánětů, kdy je kontraindikován sulfasalazin, nebo když je prokázaná nesnášenlivost. Vhodný je i k léčbě akutní fáze lehké a středně těžké formy Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy. Jde i o udržovací terapii u těchto nemocí.

Dávkování a způsob podání

U Colitis ulcerosy se v akutní fázi obvykle každý den užívá 4 gramy denně ve dvou dávkách. V udržovací fázi se pak doporučuje užívat 2 gramy jednou denně. U Crohnovy choroby se v akutní fázi užívají 4 gramy léku ve dvou rozdělených dávkách. V době udržovací se užívá rovněž 4 gramy ve dvou rozdělených dávkách. U dětí jsou dávky samozřejmě nižší. Stejnou dávku jako dospělí mohou užívat děti s váhou nad 40 kilogramů.

Kontraindikace

Lék nesmí užívat ten, kdo je přecitlivělý na mesalazin, salazin nebo jakoukoliv další látku obsaženou v léku. Díky salicylátům není lék vhodný ani pro astmatiky, případně jeho užívání musí lékař skutečně zvážit.

Zvláštní upozornění

Pacienti, kteří mají alergii na sulfasalazin by při zahájení léčby Pentasou měli být pod přísným lékařským dohledem, protože se může vytvořit i alergie na salicyláty. Obvykle se projevují křečemi v břiše, blestí břicha, horečkou, bolestí hlavy a vyrážkou. Pokud se toto objeví, je nutné léčbu okamžitě přerušit. Opatrnost je nutná i při snížené funkci jater. Před nasazením léku je nutné nejprve vyšetřit hladina ALT a AST. Během léčby je zapotřebí rovněž pravidelně kontrolovat funkci ledvin. Po 14 dnech od započetí léčby by mělo dojít ke kontrolnímu vyšetření, které by se mělo opakovat ještě 2-3x v měsíčních intervalech. Při normálních hodnotách se další kontroly provádí jednou za 3 měsíce. Při potížích samozřejmě ihned. U nemocných s plicním onemocněním j, a to hlavně v případě astmatu, je nutné rovněž bedlivě kontrolovat stav pacienta. Lék může ve vzácných případech vyvolat reakce v podobě kardiální hypersenzitivity (myokarditidu, perikarditidu). Velmi vzácně se objevuje i porucha krve. Lék není určen k léčbě dětí do 6 let.

Interakce

Některé studie prokázaly, že při užívání pentasy spolu s azathioprinem, 6-merkaptourinem nebo thioguaninem, se zvyšuje riziko myelosuprese, a proto je nutno sledovat stav bílých krvinek. Pentasa rovněž oslabuje účinek Warfarinu.

Užívání v těhotenství a při kojení

V průběhu těhotenství je zapotřebí užívat lék s největší opatrností a pouze v případech, kdy se bedlivě zváží všechna rizika a přínosy. Samotné onemocnění totiž už tak dost rizikovost těhotenství zvyšuje.

Jelikož se lék vylučuje do mateřského mléka, není vhodné tento lék v průběhu kojení příliš užívat. Pokud se tomu tak stane, hlídejte, zda se u dítěte neobjeví průjem, pokud se tomu tak stane, nevysazujte lék, ale přestaňte s kojením.

Nežádoucí účinky užívání Pentasy

K nejčastějším nežádoucím účinkům užívání Pentasy patří průjem, nevolnost, bolest břicha, hlavy, zvracení a kožní vyrážka. Někdy se může objevit alergická reakce a horečka. K dalším příznakům pak patří chudokrevnost, neutropenie, leukopenie, trombocytopene, poruchy imunitního systému, srdeční poruchy, bolest svalů a kloubů, horečka a problémy s reprodukcí.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here