Domů Nemoci Léky Piramil

Piramil

Piramil je dalším z léků, s nímž můžete řešit svůj problémový krevní tlak. Lék spadá do skupiny ACE-inhibitorů, přičemž jeho hlavní účinnou látkou je ramipril. Lék je určen pouze pro léčbu dospělých.

Indikace

Lék se předepisuje v rámci léčby vysokého krevního tlaku, aby se předešlo smrti z důvodu srdečních příhod. Další snahou je i předejít vzniku onemocnění ledvin. Mimo toho se Piramil užívá i k léčbě symptomatického selhávání srdce. Užívají ho hodně i cukrovkáři v rámci prevence vzniku srdečního onemocnění. Sekundárně , čili druhotně působí preventivně i proti vzniku akutního infarktu myokardu. Lék by měl být v těchto případech nasazen po 48 hodinách od akutní fáze infarktu.

Jak to funguje

Piramil zasahuje do metabolismu a blokuje přeměnu angiotezinu, což má za následek rozšíření krevních cév, díky čemuž dochází ke snížení krevního tlaku. Má blahodárný vliv na srdeční sval i tkáň ledvin.

Kontraindikace

Základní kontraindikací, tak, jak tomu bývá i u jiných léků, je přecitlivělost na jakoukoliv látku v léku obsaženou. Mimo to se lék nesmí užívat v případě, že má nemocný angioedém. Kontraindikací je i bilaterální stenóza renální arterie nebo zúžení tepny v jedné aktivní ledvině. Užívat se nesmí ani v těhotenství. Není určen ani pro pacienty s nízkým krevním tlakem. A nesmí se podávat ani u nemocných s cukrovkou a renální dysfunkcí.

Dříve než začnete lék užívat upozorněte lékaře pokud:

  • Informujte svého lékaře, pokud máte problémy s srdcem, játry nebo ledvinami.
  • Informujte jej i o tom, pokud ztratil hodně tekutin nebo elektrolytů.
  • Jestli jej čeká anestézie.
  • Jestli má nízkou nebo vysokou hladinu draslíku v krvi.
  • Jestliže užívá léky, které mohou snížit hladinu sodíku v krvi.
  • Informujte svého lékaře i tehdy, pokud užíváte inhibitory mTOR.
  • Informujte ho o tom, že vás trápí sklerodermie nebo lupus.

Nežádoucí účinky

Tak, jako i u jiných léků, i u tohoto se mohou objevit nějaké nežádoucí účinky. Pokud se objeví otok obličeje, rtů, obtíže s polykáním nebo dýcháním, svědění a nebo vyrážka, neváhejte okamžitě kontaktovat svého lékaře. Může jít o známky alergické reakce. K závažným vedlejším účinkům, které se mohou objevit při užívání tohoto léku, patří ulcerace ústní sliznice, zarudnutí, puchýře i Stevens-Johnsonův syndrom.

K méně častým vedlejším účinkům patří bolest hlavy, únava, závratě, mdloby, nízký krevní tlak, bolest břicha, suchý kašel, dušnost, zánět nosních dutin, nevolnost, poruchy trávení, průjem, zvracení, bolest na hrudi, svalové křeče a vyšší než obvyklá hladina draslíku v krvi.

Na trhu je dostupné balení po 10, 20. 28, 30, 50 a 100 kusech o síle 1,25 mg, 2,5 ng, 5 mg a 10 mg. Lék uchovávejte mimo dosah dětí v suchu a temnu. Pokud již expirovaly anebo je již nebudete užívat, vraťte je zpět do lékárny, nevyhazujte je.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here