Domů Nemoci Ortopedie Rehabilitace po operaci menisku

Rehabilitace po operaci menisku

1556

Menisky jsou srpkovité útvary, které se nachází v kolenním kloubu, jež tvoří vazivová chrupavka. Disky jsou po obvodu fixované ke kloubu. V koleni se nachází vnitřní a zevní meniskus. Vnitřní je větší a méně pohyblivý, zatímco ten zevní je menší a pohyblivý. Poranění vnitřního menisku je až 5x větší, než poranění toho zevního.

Pokud není jiné cesty, nezbývá než operativní řešení. Moderní technologie se snaží o co nejméně invazivní zákroky, což jim zaručuje artroskopie. Po operaci je však velmi důležité, aby nemocný prošel tou správnou rehabilitační léčbou.

Po operaci

Artroskopii je možno provádět i ambulantně, ale pro větší komfort je vždy lepší, dopřát si hospitalizaci. Díky tomu se vám dostane lepší péče a dle potřeby i analgetizaci. Noha se po operaci dále fixuje ortézou a nemocný se pohybuje s pomocí berlí. Dolní končetinu je nutno odlehčovat. Léky proti bolesti se podávají podle individuálních potřeb. V této fázi rovněž nechybí ani pravidelné kontroly. Pracovní neschopnost závisí na závažnosti stavu, charakteru výkonu a pracovního zařazení. Obvykle se pohybuje od 1-3 týdnů.

Rehabilitace po operaci menisku

Rehabilitace kolene je důležitou součástí léčby po operaci menisku. Není však možno rehabilitovat v domácím prostředí, ale pod vedením lékaře a odborného fyzioterapeuta. To proto, aby nedošlo k dalšímu poškození kloubu. Zpočátku je nutné koleno šetřit. Omezuje se proto chůze. Dolní končetina se pouze protahuje a rozcvičuje. Vhodnými prostředky jsou rotopedy. Dalším vhodným pohybem je plavání. Dále je dobré posilovat stehna a uvolňovat čéšku. Zátěž chůzí je upravována lékařem a vše se odvíjí od velikosti odstraněného menisku, stavu chrupavek, stavu sthenního svalu, váze a věku.

Cviky na koleno po operaci menisku

  • Sedněte si, natáhněte dolní končetiny a snažte se tlačit kolena do podložky. Pro ztížení si můžete k cviku přidat ještě i přitažení špiček ve chvíli, kdy tlačíte kolena k podloýce.
  • Operovanou končetinu narovnejte a držte koleno propnuté. Cvičte se špičkou, kterou směrujte vzhůru, dovnitř anebo ven.
  • Vytočte špičku ven a celou dolní končetinu unožujte do strany. V dalším kroku pak otočte dovnitř a přinožujte. Sedněte si na kraj postele. Pokrčte obě končetiny a na střídačku propínejte nejprve jednu nohu v koleni a pak tu druhou. V další fázi pak zkuste chodit na místě. Zvedejte pokrčenou nohu nad podložku.

Cvičení je důležité provádět opatrně, pravidelně, ideálně několikrát denně a počet cviků postupně navyšovat.

V rámci rehabilitace je vhodné koleno stabilizovat tejpy. Ty by měl na koleno lepit pouze člověk proškolený. Tejpy koleno chrání před nešetrným pohybem a zároveň ho stabilizuje. Jen odborník však ví, jak je správně nalepit, aby to zrovna u vás fungovalo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here