Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Rektokéla

Rektokéla

3183

Rektokéla, čili Posteriorní prolaps, je zadní kýla, která se týká našeho pozadí, přesněji našeho konečníku. Vzniká zde tehdy, když tenká stěna místních vazivových tkání, která odděluje konečník od pochvy oslabuje.

Příčina vzniku

Přesná příčina vzniku není známa. Nejčastější příčinou vzniku výhřezu konečníku je přirozený porod. K další příčině vzniku rektokély patří i nástřih hráze během porodu nebo užití kleští při narození. Výrazně se na její, vzniku podílí i samotné těhotenství. Vliv na její vznik má i oslabení pánevního dna, dlouhé stání, zvýšený tlak na pánevní dno (i vlivem astmatu, chronického zánětu průdušek). Na vzniku se podepisuje i chronická zácpa, urputné tlačení na stolici, nadměrné namáhání a velké pohyby střev. Výskyt zhoršuje věk po menopauze, obezita a kouření.

Potíže spojené s rektokélou

Malá rektokéla se obvykle nijak zvlášť neprojevuje. V závažnějších případech se však objevují různé další příznaky, jako bolest nebo tlak v pochvě, při pohlavním styku, tlak v konečníku, obtíže při průchodu stolice, nutkání tlačit na stolici i pochvou, pocit vyhřezlé tkáně. Významným příznakem je však nepříjemný pocit neúplného vyprázdnění. Vaginální příznaky jsou spojeny s pocitem plnosti v pochvě, vyboulením tkáně a nepohodlím. Stav také komplikuje i to, že způsobuje zánět ve střevě, což potom stav onemocnění ještě zhoršuje. Rektokélu je nutno řešit, protože se jinak ještě zhoršuje.

Kdy k lékaři

Pokud je výhřez malý, není zapotřebí s tím k lékaři chodit. V případě, že o výhřezu již víte, obtěžuje vás, vyčnívá, tlačí, bolí a komplikuje vyprazdňování i milování. Za lékařem zamiřte i tehdy, když vás trápí zácpa anebo paradoxně průjem ve frekvenci 3x denně.

Diagnostika rektokély

Pro zlepšení kvality života je nejprve rektokélu diagnostikovat a odhalit i její příčinu vzniku. Vedle anamnézy je důležité i fyziologické vyšetření, palpační vyšetření a vhodné je provést i MRI.

Rizikové faktory

Vyhřeznutím konečníku jsou ohroženy zejména ženy, u nichž je genetická predispozice. V rodině trpí na slabší pojivové tkáně v pánevní oblasti. Negativně se na vzniku podepisuje obezita i stárnutí. Operace si klade za úkol, aby bylo eliminováno vyboulení do konečníku. Při operaci se zde lékař snaží o posílení přepážky, opravuje se i stěna konečníku a řitního svěrače. Chirurg během operace také sešije i rektální stěnu svalů, které nadzvedávají řiť. Spolu s tímto problémem se operativně vyřeší i hemeroidy, anální praskliny, polypy a další zdravotní komplikace.

Léčba

Léčba se odvíjí od toho, jak závažný výhřez to je. V méně závažné situaci je vhodné vyzkoušet gumový kroužek, který stlačuje vyboulenou tkáň. Dbejte však na pravidelnou očistu. V té nejhorší fázi je nutný chirurgický výkon.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here