Domů Nemoci Léky Rilmenidin

Rilmenidin

Rilmenidin patří do skupiny méně známých antihypertenziv. Jde tedy o lék na vysoký krevní tlak. Náleží do skupiny agonistů imidazlinových receptorů. Jeho hlavní účinnou látkou je rilmenidin, který působí na imidazolové receptory v centrálním nervovém systému, čímž snižuje napětí hladké svaloviny cév. To způsobuje snížení cévního odporu a pokles krevního tlaku.

Indikace

Lék se předepisuje výhradně ke snížení krevního tlaku.

Kontraindikace

Lék se nesmí užívat v případě přecitlivělosti na jakoukoli složku léku.

Dále se nesmí užívat ani tehdy, pokud bojujete s depresí anebo máte závažnou poruchu ledvin.

Zvláštní upozornění

  • Léčba tímto antihypertenzivem by měla být pečlivě kontrolována lékařem.
  • Vzhledem k riziku snížení srdeční frekvence a vzniku bradykardie, je nutno nasazení rilmenidinu zvážit. Zvlášť, pokud se nemocný s bradykardií už nepotýká. Podávat by se neměl ani u nemocných se sick sinus syndromem, AV blokádou, srdečním selháním v anamnéze anebo v případě jakéhokoliv stavu u něhož se objevuje nadměrný tonus sympatiku.
  • Během léčby tímto lékem nesmí není možné, aby nemocný požíval alkohol.
  • Lék se nesmí užívat tam, kde je srdeční selhání léčené beta-blokátory.
  • U nemocných s poruchou funkce ledvin, není nutná úprava dávkování, pokud je clearance kreatininu větší než 15 ml/min.
  • Lék není určen dětem.

Interakce

  • Lék není vhodné užívat spolu s alkoholem, beta-blokátory, alfa-blokátory, Doxazosinem, Amifostinem, Imipraminem, Glukokortikoidy, mineralokortikoidy, neuroleptiky a sedativními léky.
  • Alfa-blokátory, Doxazosin, Aminofostin, Glukokortikoidy a mineralokortikoidy snižují účinek Rilmenidinu.
  • Neuroleptika zvyšují riziko nízkého tlaku, především toho ortostatického.
  • Spolu se sedativními léky se zvyšují účinky sedace. Zhoršuje se schopnost koncentrace, což je nebezpečné jak v práci, tak i při řízení vozidel.

Užívání léku v době těhotenství a kojení

Lék není vhodné podávat těhotným ani kojícím. Rilmenidin nebyl totiž dostatečně otestován. V případě kojení se vylučuje do mléka, a proto není vhodný užívat je v době kojení.

Nežádoucí účinky

Vedle alergických reakcí byly ve spojitosti s užíváním léku odhaleny  další vedlejší účinky, k nimž patří deprese, nespavost, nízký krevní tlak, zpomalený srdeční puls, nesoustředěnost, ospalost, bušení srdce, bolest žaludku, sucho v ústech, průjem, zácpa, studené končetiny, nevolnost, svědění, vyrážku, svalové křeče a otoky.

Dávkování

Obvykle se užívá 1 tableta o jednom miligramu denně. Dávku však lze navýšit, v případě potřeby, až na 2 tablety za den.

Pokud se rozhodnete lék vysadit, nikdy tomu tak nečiňte najednou, dávkování snižujte postupně. Lék uchovávejte z dosahu dětí. Lék uchovávejte při teplotě do 30 stupňů Celsia. Pokud ho nebudete již více užívat, nevyhazujte ho, ale odevzdejte v lékárně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here