Domů Nemoci Léky Rosucard

Rosucard

1769

Rosucard náleží k novějším typům léků na vysoký cholesterol ze skupiny statinů, jehož hlavní účinnou látkou je chemická sloučenina rosuvastatin. Ten pomáhá blokovat tvorbu cholesterolu, snižuje jeho hladinu v krvi a brání tak vzniku aterosklerózy.

Účinek Rosucardu

Rosucard v krvi snižuje tzv. špatný cholesterol, tedy LDL, triglyceridy a cholestor a naopak pozitivně působí na zvýšení toho dobrého HDL. Tato skutečnost nejenže snižuje riziko vzniku aterosklerózy, ale i jiných chorob srdce a také zamezuje i vzniku mrtvice a infarktu.

Indikace

Lék je indikován dospělým nemocným v rámci léčby hypertriglyceridemie, tedy zvýšené hladiny tuků. a to především triglyceridů. Dále je předepsán v rámci řešení druhého typu hyperlipoproteinémie a dále pak u dospělého s homozygotní familiární hypercholesterolemií.

Vedlejší účinky užívání Rosucardu

K běžným vedlejším účinkům patří myalgie, tmavě zbarvená moč, horečka, alergická reakce, svalové křeče, svalová bolest, ztuhlost, slabost, únava, bolest břicha, nepříjemný zápach dechu, zvracení krve, zežloutnutí kůže nebo očního bělma. Objevit se může chrapot, bolest v kloubech, potíže s polykáním, kašel, potíže s pohybem, zvýšený apetit, svědění kůže, nechutenství, plynatost, světloplachost, zimnice, třesavka, hučení v uších, třes, zpomalení tepu a kýchání. Nemocné může zlobit paměť i cukrovka.

Kontraindikace – stav, kdy lék není vhodné užívat

Před započetím užívání tohoto léku informujte svého lékaře jestli máte nemocné ledviny nebo játra. Nevhodné je i užívání léku v těhotenství. Lék také přechází do mateřského mléka. Nevhodná je rovněž i konzumace alkoholických nápojů. Jejich denní konzumace může způsobit zvýšení jaterních enzymů a objevení jaterních problémů.

Lékové interakce

Lékové interakce představuje užívání kombinaci léků, které díky vzájemnému působení může změnit to, jak fungují. Také mohou zvýšit riziko vzniku vedlejších účinků. proto svého lékaře informujte i o dalších lécích, které užíváte. Rosucard ovlivňuje užívání léků na ředění krve, lovastatin a červené kvasnice (lék původem z tradiční čínské medicíny).

Dávkování

Obecně se u dospělých užívá 5-40 mg v tabletkové formě jednou denně. Nejčastěji se užívá 10-20 mg jednou denně. Obvyklá počáteční dávka u dospělých pacientů s homozygotní familiární hypercholesterolémií je 20 mg jednou denně. Lék se užívá kdykoliv během dne, s jídlem i bez jídla. Tableta se nekouše, polyká se celá. Po zahájení léčby je nutné kontrolovat hladinu vápníku v krvi.

Dejte si pozor

Užívání rosucardu by mělo být psáno s velkou opatrností tam, kde hrozí myopatie. Riziko myopatie se s užíváním léku zvyšuje. Léčba by měla být přerušena ve chvíli, kdy dojde ke zvýšení kreatinkinázy. Vysazení je nutné i u selhávání ledvin a dále u akutních stavů, které by selhání ledvin mohly vyvolat, jako třeba sepse, nízký krevní tlak, dehydratace, závažné operace, trauma, metabolické, endokrinní problémy a poruchy elektrolytů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here