Domů Nemoci Léky Rovamycine

Rovamycine

959

Rovamycine je účinným antibiotikem, jehož účinnou látkou je spiramycin. Antibiotikum náleží do skupiny makrolidů.

Jak Rovamycine funguje?

Rovamycine narušuje schopnost množení bakteriálních buněk, čímž oslabuje bakterie v boji s naším imunitním systémem. Antibiotikum je předpisováno u celé řady chorob. Poradí si i s legionelou, mykoplazmaty i chlamydiemi. Antibiotika jsou indikovány na infekce dýchacích cest, ušních a krčních infekcí, stomatologických infekcí, infekce kostí a infekce měkkých tkání. Poradí si i s negonokokovými genitálními infekcemi. Rovamycin je účinný na streptokokové infekce, tedy zabírá na spálu, růži i angínu. Užívat ji mohou i těhotné ženy s toxoplazmózou. Předepsat se pak může i u relapsu revmatické horečky, pokud jsou alergičtí na penicilin.

Pro koho jsou antibiotika určena?

Lék je především pro dospělé a pak i pro dospívající a děti s váhou nad 20 kilo.

Kontraindkace

Lék nemohou užívat lidé s přecitlivělostí (alergií) na jakoukoliv látku tohoto léku. Antibiotikum nesmí užívat i ti, co mají biliární obstrukci.

Upozornění

Rovamycin by měl být podáván s uvážením u nemocných s poruchou jater, poruchou ledvin. Nesmí být podáván u pacientů s deficitem glukoso-6fosfát dehydrogenázy. Může rovněž způsobit i prodloužení QT intervalu na EKG. Pozor na závažné kožní reakce. Při užívání rovamycinu se může objevit Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza i akutní generalizvaná exantematózní pustulóza. Lék se nesmí užívat během kojení.

Interakce

  • Antibiotika s levodopou vede k následnému snížení hladin levodopy.
  • Prodlužují QT interval.
  • S antidepresivy, antiinfektivy, antipsychotiky snižují jejich účinek. Je proto důležité užívat je nejméně jednu hodinu po jídle.
  • Léky můžete užívat během těhotenství, avšak nikoliv ne při kojení.

Nežádoucí účinky

Antibiotika mohou způsobit poruchy krve alymfatického systému. K nežádoucím úspěchům patří i akutní hemolýza. Po užívání mohou vzniknout i porucha imunitního systému, vaskulitida, Henoch-Schönleinova purpura a anafylaktický šok, poruchy nervového systému. Velmi často se objevuje i přechodná parestézie nebo přechodná dysgeuzie. Objevit se může i komorová arytmie, tachykardie i srdeční zástava. Dále se může objevit i bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem, kolitida, cholestatická hepatitida a smíšené poškození jater.

Podávání

Rovamycine existuje v síle 500 miligramů a 1000 miligramů. Obvyklá dávka se u dospělého člověka pohybuje mezi 2-3 gramy denně rozdělených do 2-3 dávek. Dávka může být u vážnějších infekcí navýšena. Rovamycine musíte užívat přesně podle preskripce lékaře. Nesmíte jej vysadit, ale využívat až do konce. Pokud se vyskytnou nějaké obtíže, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here