Domů Nemoci Léky Salazopyrin

Salazopyrin

Pod názvem Salazopyrin se skrývá lék s protizánětlivými účinky, jehož účinnou látkou je sulfasalazin. Tato látka je derivátem kyseliny acetylsalicylové, kterou najdete i v aspirinu. Sulfasalazin se špatně vstřebává, a proto nejlépe účinkuje ve střevě. Netlumí však imunitní systém nemocného. Lék se užívá k řešení některých autonomních onemocnění, a to zejména revmatoidní artritidy, Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.

Co je sulfasalazin

Lék obsahující sulfasalazin se užívá k léčbě zánětlivých změn v oblasti tlustého střeva, tedy k řešení onemocnění známých jako proktokolitida, ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba a dále pak i k léčbě revmatoidní artritidy. Účinná látka Salazopyrinu byla vyvinuta v sedmdesátých letech minulého století. Došlo k tomu v rámci vývoje účinných léků na revmatoidní artritidy. Původně si tedy sice mysleli, že jde o antibiotikum, ale pak zjistili, že ani revmatoidní artritidu nezpůsobují bakterie, ale autoimunitní onemocnění. Sulfasalazin nenajdete pouze v Salazopyrinu, obsažen je i v lécích Apriso, Asacol, Asacolon, Canasa, I pocal, Lialda, Mesacron, Mezavant XL, Pentasa a Rowasa.

Jak to funguje – mechanismus účinku

Základní léčebnou vlastností léku je jeho účinek na zánět ve střevě a jeho vyšší přirozená koncentrace v tlustém střevě a malá absorpce ze střeva tenkého. U Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy i proktokolitidy redukuje látky, které zde vyvolávají zánět. A to všechno bez toho, aby došlo k potlačení imunity. To, jak funguje na revmatoidní artritidu není známo. Je zvláštní, že při malém vstřebávání ze střeva účinkuje na úrovni kloubů a dalších vnitřních tkání. Existují však jisté úvahy o tom, že revmatoidní artritida je druhotným projevem nerozpoznané ulcerózní kolitidy.

Nežádoucí účinky

Užívání Salazopyrinu poměrně často způsobuje nedostatek vitamínu B9, čili kyseliny listové, což pak následně vede k chudokrevnosti, a proto je zapotřebí, abyste spolu se Salazopyrinem užívali i kyselinu listovou. Někdy pak mohou vzniknout i poklesy krevních destiček a alergické reakce. K vzácnějším vedlejším účinkům patří také deprese, dočasná neplodnost, trombocytopenie nebo deficit folátů.

Vedlejší účinky

Při užívání Salazopyrinu se může objevit průjem, závrať, bolest hlavy, zvýšená citlivost na sluneční světlo, svědění, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, oranžové zbarvení moči, žaludeční nevolnost a zvracení.

Salazopyrin a jeho užívání

Salazopyrin jsou tablety o 500 miligramech, jež se obvykle užívají 3x až 4x denně v době remise a množství jedné tablety a v aktivní fázi pak 2-4 tablety až 4x denně. Vždy je nutno se striktně řídit nařízením lékaře.

Interakce – lék by se neměl užívat spolu s…

Salazopyrin se nesmí kombinovat s antibiotiky, cyklosporiny, léky na cukrovku, digoxinem, heparinem, azathioprinem, methylfolátem, methotrexátem, prilocainem, antikoagulancii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here