Domů Zajímavosti Opalování v soláriu naše zdraví

Opalování v soláriu naše zdraví

1929

Jen co za sebou léto zavřelo dveře, spousta lidí se bojí, že přijde o svou bronzově opálenou pokožku, a tak neváhají a začínají pravidelně navštěvovat solária. Solária jsou dnes dostupná opravdu na každém rohu a jejich provozovatelé stále úspěšně lákají především ženy na bezpečné opalování.  Z jejich úst uslyšíte, že UV paprsky zlepšují náladu, posilují imunitu atd. Vědecky však byl prokázán opak a opalování v soláriích je proto lékaři považováno nejen za zdraví škodlivé, ale dokonce životu nebezpečné.

Proč jsou solária nebezpečná?

Sluneční světlo, které lidskou kůži při slunění opaluje, je složeno ze dvou složek – UVA a UVB. UVB záření je to, které může naší kůži nebezpečně spálit. Solária proto lákají své zákazníky na fakt, že záření, se kterým se v nich lidská kůže dostane do styku, je pouze typu UVA. Opalování v soláriích je tak podle nich absolutně bezpečné. Avšak opak je pravdou – samotné UVA záření totiž poškozuje DNA v buňkách kůže a urychluje jejich stárnutí. Po několika letech tak zjistíte, že váš obličej disponuje mnoha vráskami, které se u vašich vrstevnic zdaleka neobjevily. UVA paprsky také značně zvyšují riziko výskytu nádorových onemocnění kůže. Rizikovou skupinou jsou zejména mladí návštěvníci solárií do 30 let – bylo vědecky prokázáno, že těmto lidem hrozí až 75% riziko rakoviny kůže. Takové číslo je opravdu alarmující, a proto proti soláriím bojují i mnohé světové organizace.

Navíc bylo zjištěno, že opalování v soláriích lidské kůži škodí ještě mnohem více než klasické slunění. Solária by totiž měla vyzařovat pouze UVA paprsky, avšak mnohdy tomu tak není. Trubice v příslušných zařízeních bývají zastaralé, protože se majitelé o jejich včasnou výměnu zkrátka nestarají. Tyto trubice však produkují i nežádoucí UVB paprsky, a to v opravdu nemalém množství. V extrémním případě mohou vyzařovat až 5 krát více paprsků, než obyčejné slunce.

S opalováním v soláriích jsou spojena i další zdravotní rizika – vlivem vysokých dávek UV záření může dojít k oslabení imunitního systému našeho organismu a tělo se stává náchylnějším k mnoha infekcím. Citlivější lidé si navíc z „bezpečného“ opalování v soláriu mohou přinést i zánět spojivek.

Jak snížit zdravotní rizika

Pokud si i přesto myslíte, že bez opalování v soláriu nemůžete žít, můžete alespoň v několika ohledech zmírnit rizika, která jsou s opalováním spojena. Pro opalování v soláriu je nutné dodržovat určitá pravidla. Na prvním místě – každý, kdo chce do solária chodit, by měl nejprve navštívit dermatologa a nechat si od něj potvrdit, že je jeho kůže pro opalování vhodná. Problematická jsou zejména kožní znaménka, pigmentové skvrny, pihy a světlé typy pletí, které špatně snáší UV záření. Pokud vám lékař opalování nedoporučí, jeho rozhodnutí respektujte a zbytečně nehazardujte se svým zdravím. Jestliže se rozhodnete solárium navštěvovat pravidelně, choďte také pravidelně (nejlépe 1x za půlrok) na dermatologické vyšetření, které případně včas odhalí nežádoucí změny v kůži. Před samotnou návštěvou solária nepoužívejte parfémy ani deodoranty. K bezpečnějšímu opalování byly navíc na trh uvedeny různé krémy, které se aplikují před nebo po opalování a které pokožku chrání.

Vyplácí se také pečlivě vybrat zařízení, které budete navštěvovat. Nejlepší jsou ta, jejichž personál je vyškolen odborníkem – dermatologem. Avšak i přes všechna tato doporučení je lepší návštěvy solárií eliminovat na minimum.

Kdy může UV záření pomáhat?

Určitě jste slyšeli i o tom, že UV záření může i léčit. Fototerapie se využívá k léčbě lupénky, akné, ekzémů atd. Na rozdíl od solárií je však ozařování v těchto případech pod přísnou kontrolou lékařů a pacient není vystavován tak velkým dávkám záření jako v soláriích. Fototerapie se navíc používá jen tam, kde jiná léčba nezabírá nebo má nežádoucí účinky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here