Domů Nemoci Kůže Spinaliom

Spinaliom

1339

Spinaliom je znám pod různými názvy (spinocelulární karcinom, dlaždicový karcinom), vždy se však jedná o zhoubný nádor, který může postihnout různé části těla. Nutno říct, že nejde jen tak o lecjaký nádor, ale jeden z nejagresivnějších forem. Spinaliom je rovněž i druhý nejrozšířenější typ rakoviny kůže na světě. Postihnout může nejen kůži, ale i jazyk, plíce, dutinu ústní i jícen.

O Spinaliomu

Jelikož se jedná o nádor z dlaždicových buněk, vzniknout může tedy všude tam, kde se dlaždicové buňky vyskytují, což představuje veskrze celé tělo, včetně sliznic a genitálií. Nejvíc postižena oblast, která je nejvíce vystavena slunečnímu záření. Nejvíce postiženými částmi těla proto jsou tváře, spodní ret, nos, pleš, krk, uši, ruce, paže a nohy. To, že je daná oblast poškozená naznačuje i to, že se zde objevují pihy, pigmentové skvrny, vrásky, rozšířené vlásečnice a kůže v dané oblasti ztrácí na elasticitě.

Kdo je nejvíce ohrožen?

Nejvíce ohroženi jsou nejen ti lidé, kteří se hodně vystavují sluníčku, ale také i ti se světlou kůží, světlými vlasy a modrýma, zelenýma nebo šedýma očima. Pozor by si měli dávat i ti, kteří se již potýkali s bazaliomem (nezhoubným onemocněním kůže). Do rizikové skupiny patří i ti s dědičnou vadou, která má za následek větší vnímavost vůči UV záření. Spinaliom se objevuje ve větší míře u mužů než u žen. Riziko stoupá s rostoucím věkem, i když se v poslední době objevuje i u mladších ročníků. Nebezpečí vzniku tohoto nádoru ještě více stoupá (asi 2,5x) tam kde nejsou užívány ochranné přípravky.

Příčina vzniku onemocnění

Nemoc ponejvíce vzniká jako následek opakovaného dlouhého pobytu na slunci, kdy došlo k opakovanému poškození určitého místa (přílišné opálení nebo spálení). Nádor se může vyvinout z popálenin, jizev, vředů, bércových vředů, růže, velmi obtížně hojících ran, které byly vystaveny rtg. záření. Vliv na vznik může mít i arzén a ropné deriváty. Rakovinu mohou vyvolat i chronické kožní záněty a infekce, onemocněná HIV, imunodeficience, chemoterapie, imunosupresivní látky užívané po transplantaci.

Co je nutné považovat za prekancerózu spinalomu

  • Keratóza (hnědé šupinaté hrubé mírně vyvýšené skvrnky na kůži).
  • Aktinická cheilitis (jedná se o poškození spodního rtu, který je suchý, popraskaný, šupinatý a mohou se na něm objevit i světlé skvrny).
  • Leukoplakie (bílé skvrny na jazyku nebo i jinde na sliznici, způsobit je může i velké a časté užívání alkoholu a tabáku). Způsobit ji může i protéza nebo kousání do rtu.
  • Bowenova choroba vypadá jako lupenka, ale jde o něco zcela jiného. Způsobit ji může nejen sluneční záření, ale i herpetický virus, genetika nebo třeba arzén.

Diagnostika

Hlavním krokem pro diagnostiku je biopsie postižené oblasti. Odebraný vzorek kůže na základě histologického vyšetření prozradí, zda jde o spinaliom anebo o něco jiného.

Léčba spinaliomu

Čím dříve je spinaliom odhalen, tím lépe. V raném stádiu může být rychle odstraněn a výsledky a prognóza na vyléčení je vždy dobrá. Takovýto zákrok je obvykle možné provést dokonce ambulantně v lokální anestézii. To vše s minimálními následky nebo poškozením. Bohužel pokud se nádor neléčí, prorůstá do hloubky a deformuje okolní tkáň. Pokud dojde tak hluboko, že dosáhne mízního systému, může vyvolat metastázy v lymfatických uzlinách i ve velmi vzdálených částech těla. Neváhejte proto s léčbou, možností je dost a prognóza je také dobrá. O způsobu léčby rozhoduje typ, velikost, umístění a hloubka nádoru. Vliv má samozřejmě i věk nemocného a jeho celkový zdravotní stav. Pokud se v těle naleznou metastázy je doporučena i radioterapie. Vůbec nejlepší je kombinace chirurgie a radioterapie. Pokud je choroba odhalena příliš pozdě, nebo nádor není možno operovat, podávají se cytostatika. Nutno však ještě jednou upozornit, že spinaliom je velmi dobře léčitelný, ale musíte přijít včas. I po vyléčení je nemocný pak již trvale sledován u kožního lékaře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here