Ať se nám to líbí, nebo nelíbí, potká nás to jednou všechny. Smrt je součástí života, stejně jako narození. Je pravdou, že o smrti se nemluví. Je to takové tabu dnešní společnosti, ale ani úmyslné vytěsňování smrt z životů neodstraní. Mlčet by se nemělo ještě o jednom problému, který trápí celý řadu lidí, který se lidé snaží utajit, a to strach ze smrti.
Někdy ten strach ze smrti může přerůst v hotovou fóbii. Ta se projevuje chorobným, ovládaným strachem a spojena je s větami: “Nikdy nevíme dne, ani hodiny.” apod.
Strach ze smrti může být však spojený s úzkostnou poruchou. Zvlášť, když kvůli němu nemůžete spát.
V případě, že strach ze smrti vám nedopřeje klidu a trápí vás již přes půl rok stavy strachu, úzkosti, únavy a podráždění, možná vás trápí generalizovaná úzkostní porucha. Ta se neobejde bez odborné léčby.
Generalizovaná úzkostná porucha
Pro tuto poruchu jsou typické neurčité obavy a katastrofické představy, které mohou být spojeny s velkou obavou ze smrti. Tato nemoc obvykle trápí velmi citlivé nemoci a může se objevit po dlouhotrvající stresové zátěži anebo po prožitku nějaké traumatické události. Náchylnost k nemoci je ovlivněna i genetikou. Významný vliv má i dětství a dospívání postiženého. Poprvé se obvykle objevuje mezi šestnáctým a osmnáctým rokem. Pokud ji neléčíte, stane se chronickou a již se jí nezbavíte. Přesněji, budete s ní bojovat po celý zbytek života.
Projevy
Člověk s touto poruchou vidí všechno jen černě. Všechno je jen špatné, nebezpečné, nic pozitivního ho nečeká. Pokud se někdo jen o trošku zpozdí, hned si myslí, že za tím je nějaká katastrofa. Svým chmurným představám však nedokáže zabránit. Neovládá je. I proto je pro takto postižené typická nervozita vystrašenost, hysteričnost, rozechvělost, napjatost a mrzutost. Neustále jsou ve střehu. Nikde se necítí bezpečně. Často je trápí bolest hlavy, poruchy spánku a soustředění. Nedokáží odpočívat a i proto jsou vyčerpaní. Bojí se selhání, trápí je výkyvy nálady, ztrácí zájem o sex. Objevit se může i zhoršení sluchu, dýchací potíže, tlak na hrudi, píchání u srdce, návaly horka, studený pot i rozmazané vidění. Je neuvěřitelné, že s touto chorobou žije 3% populace.
Jak řešit svůj strach ze smrti?
Tato nemoc se neobejde bez řádné terapie. Pomoci může zvládnutí umění relaxace, psychoterapie, cvičení i farmakologická léčba.
Za svůj strach ze smrti byste se neměli stydět. Pokud vás však trápí až takováto přehnaná obava a chcete se dočkat osvobození, měli byste zvážit svou situaci a neponechat problém uzamčený v třinácté komnatě, ale měli byste navštívit nějakého lékaře který vám může být nápomocen. Říct si o pomoc přece není žádná ostuda. A nikdo jiný, pokud to nebudete chtít, o tom nemusí vědět.