Domů Nemoci Léky Tecfidera

Tecfidera

724

Tecfidera je preparát, který užívají dospělí ke zkrocení roztroušené sklerózy. Lék tvoří hlavní účinná látka látka zvaná Dimethylfumarát, což je methyl ester z kyseliny fumarové. Jde o velmi účinný radiosenzibilizátor hypoxických buněk. Kromě roztroušené sklerózy se užíval i k léčbě lupénky, sarkoidózy, nekrobiózy lipoidiky a granulomu annulare. Podle posledních testů má lék imunomodulační vlastnosti bez významné imunosuprese. Lék patří do skupiny léků zvaných aktivátor Nrf2.

Proč ho lékař předpisuje?

Tecfidera se předpisuje pro zlepšení průběhu onemocnění, kdy lidé pociťují slabost, problémy s řízením, viděním, řečí, močovým měchýřem, zhoršenou koordinací i ztrátou svalové hmoty. Snižuje počet zánětů, předchází poškození nervů.

Co jste o dimethylfumarátu nevěděli

Dříve, než se látka začala používat jako účinný lék na roztroušenou sklerózu a lupenku, užíval se jako biocid na nábytek a boty. Bránil růstu plísní v průběhu skladování, nebo přepravy. Nicméně, vyvolával velké alergické reakce a tak byl postupně v Evropě zakázán.

Jak v těle Tecfidera funguje?

Přesný mechanismus účinku není znám. Ví se však, že v těle aktivuje Nrf2 protein, který pak upravuje funkci a účinnost některých antioxidačních genů, které motivuje k větší ochraně buněk před poškozením. Lék byl schválen k léčebnému užití v roce 2013.

Nežádoucí účinky

Velmi často po užití se může objevit zarudnutí spolu s pocitem horka. To zmizí zpravidla do 30 minut. Dále se mohou objevit gastrointestinální potíže, případně i průjem, lymfopenie, elevace jaterních testů, alergická reakce, vyrážka, výskyt albuminu v moči, zvýšení jaterních transamináz.

Kdy se nesmí lék podávat

Lék se nesmí užívat ani v těhotenství, ani v průběhu kojení.

Dávkování

Lék je dostupný pouze na lékařský předpis. Užívejte ho pouze tak, jak vám předepíše lékař. V lékárně jsou nabízeny kapsle o gramáži 120 a 240 mg. Nejprve se začíná s užíváním kapsle o 120 mg 2x denně po dobu 7 dnů. Pak se obvykle užívání navýší na 240 mg 2x denně. Dočasně může být užívání sníženo, to, aby se snížilo i počet návalů a gastrointestinálních poruch.

Co byste měli vědět ještě před započetím užívání Tecfidery

  • Informujte lékaře o svých alergiích a možném riziku vzniku alergie na tento preparát.
  • Informujte jej o všech lécích, které užíváte a nezamlčte ani vitamíny a další doplňky výživy nebo rostlinné produkty, které užíváte, nebo máte v plánu užívat.
  • Informujte lékaře o chronických i akutních infekcích.
  • Informujte svého lékaře i o tom, že máte v plánu otěhotnět.

Co se stane, když zapomenu dávku?

Pokud se vám stane, že na nějakou dávku zapomenete, tak ji okamžitě vezměte, jak si vzpomenete. Pokud je čas již na další dávku, neberte si dvojité množství, ale již tu danou dávku a pak pokračujte tak, jak máte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here