Domů Nemoci Příznaky Těžké dýchání

Těžké dýchání

1088

Pod pojmem těžké dýchání se ve skutečnosti skrývá dušnost, což je velmi častý subjektivní příznak, při němž nemocný popisuje buď pocit nedostatku vzduchu anebo ztíženého a namáhavého dýchání, jež může doprovázet i tlak na hrudi. Stav vede k zadýchávání a k usilovnějšímu, zrychlenému nebo prohloubenému dýchání. Jde o nejčastější důvod vyhledání lékařské pomoci.

Takové dýchání může být již na první pohled nápadné, hlasité a doprovázené různými zvuky. Pojem ztíženého dýchání, dechová nedostatečnost, zadýchávání, dušnost, dechová nedostatečnost i zvýšené dechové úsilí bývá směšováno laiky i profesionály. Je proto na lékaři, aby upřesnil, co má vlastně na hrudníku.

Laici pod tímto pojmem vidí tíži na hrudníku, pocit sevření hrudníku, stažení pod krkem anebo na krku, jež doprovází pocit nedostatku vzduchu, které doprovází ztížené donadechnutí.

Příčiny těžkého dýchání

Někdy těžké dýchání nemusí být spojeno s ničím závažným. Může se jednat o psychiku anebo pouze o ucpaný nos. Příčiny tohoto subjektivního pocitu však může způsobit chronická obstrukční plicní nemoc, zápal plic, plicní fibróza, astma, plicní arteriální hypertenze, srdeční selhávání s městnáním v plicním oběhu, plicní edém, levostranné srdeční selhávání, mitrální stenóza, což zvyšuje tlak na levou síň, hysterie, hyperventilační tetanie, chudokrevnost, myastenie, neurodegenerativní svalové onemocnění a trauma. K dalším příčinám těžkého dýchání patří prašné prostředí, úzkost, obezita, záchvat paniky, alergie, výskyt ve vysokých nadmořských výškách, kde je méně kyslíku.

Kdy kontaktovat zdravotníka

Zdravotní pomoc vyhledejte tehdy, pakliže stav vzniká náhle a vážně narušuje dýchání. Pakliže vás trápí i další příznaky, jako bolest a tlak na hrudi, diskomfort na hrudi, horečka, těžké dýchání nastalo i při mírné činnosti anebo v klidu, budí vás v noci, nutí vás spát v sedě, svírá vás v krku, štěkáte, pískáte anebo máte drásavý kašel. Sípete. Vdechl jste cizí těleso.

Diagnostika

Základem diagnostiky je snaha lékaře odhalit příčinu obtíží. Jen správná diagnóza je klíček ke správné léčbě. Součástí diagnostiky je anamnéza a dále fyzické vyšetření. Lékař se bude zajímat o nasycení krve kyslíkem, krevní testy, arteriální krevní plyny, rtg. hrudníku, CT hrudníku, ECHO srdce, ECG, plicní funkční testy a zátěžové testy.

Jak si pomoci?

  • Přestaňte kouřit
  • Vyhněte se prašnému a jinak znečištěnému prostředí
  • Užívejte léky, které vám na těžké dýchání předepsal lékař
  • Zhubněte, pakliže vás trápí nějaká ta kila navíc
  • Pečujte o sebe
  • Pohybujte se
  • Proveďte protialergická opatření

Naučte se dechová cvičení

V případě, že je to nezbytné a vy se neobejdete bez kyslíkového přístroje, dbejte na správné dávkování a také na to, že máte doma připravenou další pro nutnou výměnu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here