Domů Nemoci Léky Thyrozol

Thyrozol

1271

Thyrozol je jedním ze základních kamenů úspěšné léčby poruch štítné žlázy. Účinnou látkou léku je thiamazol. Lék se zaměřuje na řešení zvýšené funkce štítné žlázy. Jde o konzervativní řešení problému. Může štítnou žlázu také připravit i k chirurgickému řešení. Podává se i na přechodnou dobu po aplikaci radioaktivního jódu. Lék se také podává nemocným s latentní hypertyreózou, autonomním adenomem anebo tam, kde je podání jódu jednoduše nezbytné.

Jak lék funguje

Thyrozol inhibuje vazbu jódu na enzym tyreoidální peroxidázi, čímž zabraňuje tvorbě aktivních hormonů štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin.

Kontraindikace

Kontraindikace užívání Thyrozolu, aneb, kdo jej nesmí užívat
Thyrozol nesmí užívat lidé, kteří jsou přecitlivělí na thiamazol a jiné deriváty thionamidu, či jakoukoliv pomocnou látku. Thyrozol není vhodným lékem ani pro ty, kdo řeší cholestázu a ještě ji nezačali léčit, zvlášť, pokud ji vyvolala štítná žláza. Lék nesmí užívat ani ti, jež trápila porucha kostní dřeně po léčbě thiamazolem nebo karbimazolem. Kontraindikovaná je i v těhotenství kombinovaná léčba s hormony štítné žlázy. Thyrozol nesmí užívat ani lidé s nemocnými játry a cukrovkou.

Interakce

Užívání Thyrozolu a jódu snižuje jeho účinek. Pokud je tato kombinace nutná, je zapotřebí upravit dávkování. Lék zvyšuje účinek antikoagulačních léků.

Nežádoucí účinky

Vedlejší nežádoucí účinky se u užívání tohoto léčiva objevují jen velmi zřídkakdy. Jde především o poruchy krve a lymfatického systému, a to především agranulocytózu, trombocytopenii nebo generalizovanou lymfadenopatii. Objevit se mohou i další endokrinní poruchy, jako autoimunitní inzulinový syndrom. Vzácné, leč přesto existující jsou i poruchy nervového systému, které však vymizí po vysazení léku. Jde především o neuritidu nebo polyneuropatii. Po několika měsících léčby se může objevit bolest kloubů.

Dávkování

V závislosti zdravotního stavu lékař určí dávkování, které je nezbytné dodržovat. Obvykle jde u dospělých o 10-40 mg Thyrozolu denně. Lék se v takové dávce užívá až do normalizace štítné žlázy. Potom je udržovací dávka 5-20 mg denně v kombinaci s hormony štítné žlázy anebo 2,5 mg až 10 mg Thyrozolu denně bez podávání hormonů štítné žlázy. Děti užívají 0,5 mg Thyrozolu na kilogram tělesné váhy denně. U dětí mladších dvou let užívání tohoto léku není doporučováno. Po diagnostickém vyšetření je možné užívat 10-20 mg léku denně spolu s perchlorátem po dobu asi 10 dnů. Lék se užívá vždy po snídani s dostatečným množstvím vody. Tabletu je možno rozpůlit na půl. Pokud zapomenete a vynecháte dávku, nepanikařte, neberte si dvě tablety, ale užijte normální dávku následující den. V případě, že se naopak předávkujete, navštivte svého lékaře, který vše zkontroluje a podle hladin hormonů upraví vše na správnou míru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here