Domů Nemoci Léky Vasocardin

Vasocardin

739

Vasocardin, ale také Metoprolol, Apo-Metoprolol nebo také Betaloc, to všechno jsou různé názvy od rozličných farmaceutických společností pro jeden a tentýž lék, jehož hlavní účinnou látkou je Metoprololi tartas. Lék náleží do skupiny beta-blokátorů.

Indikace pro užívání Vasocardinu

Vasocardin je předpisován k léčbě mírné až středně těžké hypertenze. Užívá se často jako podpůrná léčba spolu s dalšími léky na tlak. Může být však užit i samostatně. Účinnější je však v kombinaci. Lék se dále užívá i k léčbě anginy pectoris, ischemické choroby srdeční a u stavů po infarktech. Předpisuje se rovněž i u bušení srdce, poruch srdečního rytmu, tachykardie, flutteru síní, tachykardie ze zvýšené funkce štítné žlázy. Je určen pouze pro dospělé.

Princip na kterém Vasocardin funguje

Metoprolol v organizmu blokuje beta-receptory pro stresové hormony, čímž tlumí nežádoucí efekt stresové reakce na orgány. Na tomto základě pak dochází k poklesu krevního tlaku i zpomalení srdeční činnosti, čímž se výrazně snižuje i riziko vzniku srdečních poruch rytmu.

Lék nesmí být užíván, když…

Lék se nesmí užívat při hypersenzitivitě na jakoukoliv pomocnou látku. Nesmí se užívat při léčbě verapamilem. Vasocardin se nesmí užívat při atrio-ventrikulární blokádě II. a III. stupně, sick sinus syndromu, sinoatriálním bloku, u nedostatečně kompenzované srdeční insuficienci, nízkém krevním tlaku, kardiogenním šoku, metabolické acidóze, feochromocytomu, astma bronchiale, chronické obstrukční bronchopulmonální chorobě a u dosud nezaléčené bradykardie.

Zvláštní upozornění

Metroprolol může způsobit zvýšený odpor v dýchacích cestách. Jejich užívání u CHOPN a astmatu je ošemetné a není příliš vhodné. Pokud se tak doktor rozhodně, mělo by to být s tou největší opatrností.

Nežádoucí účinky

Při užívání se mohou objevit děsivé sny i poruchy spánku. Vzácně může dojít k maskování hypoglykémie. Dále se mohou objevit závratě, parestézie, poruchy zraku, suchost spojivek, třes, ortostatická hypotenze. Velmi častou nepříjemnou komplikací- nežádoucím účinkem je námahová dušnost, nevolnost, zvracení, průjem, dyspepsie, sucho v ústech. Vzácně se může objevit i kožní reakce, vyrážka, alergická reakce,, zvýšené pocení a alopecie. Velmi častým vedlejším účinkem je i únava.

Riziko předávkování

Dejte si pozor na předávkování, hrozí vám pak těžká hypotenze, sinusová bradykardie, A-V blok, selhání srdce, kardiogenní šok, zástava srdce, porucha vědomí, bronchospazmus, kóma, nevolnost a cyanóza. První příznaky u předávkování se objeví již 20 minut po požití.

Dávkování

Vasocardin existuje jak v tabletkové, tak i v injekční formě. Jeho dávkování záleží striktně pouze na lékaři. Obvykle se však jedná o dávkování 2x denně v množství 25-100 miligramů. Vasocardin s pomalým uvolňováním stačí užívat pouze jednou denně. U srdečního selhávání je důležité začínat s nízkými dávkami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here