Domů Nemoci Léky Verospiron

Verospiron

1959

Verospiron je lék, jehož hlavní účinnou látkou je spironolactonum. Jde o diuretikum s šetrným účinkem ku draslíku. Lék zabraňuje tělu přílišné vstřebávání sodíku. Verospiron funguje na principu blokace účinku hormonu aldosteronu. Jeho užívání zvýší vylučování vody a sodíku, ale zároveň i zabraňuje zvýšenému vylučování draslíku. Tímto způsobem se významně působí na snižování krevního tlaku.

Lék je efektivní i v případě, jaterní cirhózy, kdy dochází k navýšení hladiny aldosteronu v krvi. Verospiron pak zabraňuje zadržování vody v pojivové tkáni, což je spojeno s otoky a také i s ascitem (hromaděním tekutiny v břišní dutině).

Indikace

Verospiron se užívá v případě Connova syndromu, tedy u primárního hyperaldosteronismu, čili zvýšené hladiny aldosteronu. Spojeno to je s onemocněním nadledvin i vysokým krevním tlakem, zúžením krevních cév, vysokou koncentrací sodíku v krvi, hromadění tekutin v těle i při zvýšeném vylučování draslíku v moči. Indikuje se i u jaterní cirhózy a také u stavů, kdy chceme předcházet mozkové mrtvice, srdečním záchvatům a problémům s dýcháním.

Vedlejší účinky užívání Verospironu

Vedlejšími účinky Verospironu jsou ospalost, závratě, nevolnost, průjem, zvracení, bolest hlavy. Objevit se může únava, slabost, svalové křeče, bolest prsou, břicha i žaludku. K vedlejším účinkům patří i zežloutnutí očí nebo alergická reakce.

Kontraindikace

Před započetím užívání Verospironu svého lékaře předem informujte o užívání dalších léků a vašich chorobách. Pozor si dejte i na potraviny, které obsahují velké množství draslíku, jde o banány, rajčata, brambory a mléko. Pozor si dejte i na ospalost a únavu. Lék může snížit ostražitost, a proto není ideální při řízení motorových vozidel. U léku není vhodná ani konzumace alkoholu. V těhotenství je lék možné užívat pouze v nezbytných případech. Verospiron rovněž přechází do mateřského mléka, a proto není vhodný užívat jej, když kojíte. Lék by neměli užívat nemocní s Addisonovou chorobou, onemocněním ledvin, nemocí jater, srdeční chorobou, elektrolytovou rovnováhou a také tehdy, když užíváte NSAID a elperonon. V žádném případě u tohoto léku nekonzumujte alkohol.

Interakce

Zvýšená pozornost lékaře by měla probíhat v případě, když dochází k užívání Verospironu spolu s furosemidem, digoxinem, ACE inhibitory, diuretiky, antirevmatiky skupiny NSAID a sartany.

Jak užívat Verospiron

Lék se užívá přesně podle doporučení lékaře. Večerní dávku užívejte před 18. hodinou. Dávkování je spojeno s diagnózou, váhou a zdravotním stavem. Nutné je lék užívat pravidelně. Nezvyšujte si sami dávku, ani ho neužívejte častěji, než je předepsáno. Dávkování je korigování podle toho o jaké onemocnění se jedná. Léčba se tak může pohybovat od 100-400 mg denně. Lék mohou užívat i děti. přípravek uchovávejte v suchu a tmě.

Sdílejte
Předchozí článekParathormon
Další článekRosucard

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here